Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Paweł Włodkowic byłby zadowolony…

Przemówienie z okazji wręczenia redakcji “Więzi” Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Szanowni Państwo,

Na zakończenie dzisiejszych obchodów Dnia Praw Człowieka przypadł mi zaszczyt wręczenia dorocznej Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. Pragnę podkreślić, że nagroda ma charakter honorowy i jest przyznawana za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu większości i poglądom większości.
W tym roku, po konsultacjach, Nagrodę im. Pawła Włodkowica przyznałem redakcji miesięcznika „Więź” – za całokształt dotychczasowej działalności, a szczególnie za bezkompromisowość w dążeniu do poznania przeszłości.
„Więź” jest od lat tak mocno osadzona w polskim życiu intelektualnym, że nie muszę chyba dzisiaj mówić o jej historii, osiągnięciach, wybitnych postaciach z nią związanych. Wręcz trudno sobie wyobrazić typowego polskiego inteligenta, który w pewnym momencie swego życia nie otarłby się o ten miesięcznik lub nie korzystał w jakiś sposób z jego dorobku. Dotyczy to bynajmniej nie tylko katolików.
Tym, co w ostatnim czasie wzbudziło moje uznanie – ale myślę, że także wielu innych środowisk – jest odwaga, bezkompromisowość i konsekwencja „Więzi” w poznawaniu prawdy o przeszłości, czasami także tej szczególnie trudnej, dotyczącej własnych dziejów i ludzi. A zarazem – poszanowanie przez redakcję godności ludzi bez wątpienia winnych, którzy przez to nie tracą jednak praw do oddającego im sprawiedliwość osądu. Można wręcz powiedzieć, że sposób postępowania „Więzi” wyznaczył właściwe standardy etyczne w środowisku dziennikarskim i może być przykładem dla innych w dochodzeniu do prawdy o przeszłości.
Pozwólcie Państwo, że gorąco pogratuluję redaktorowi naczelnemu pisma, Panu Zbigniewowi Nosowskiemu, a za jego pośrednictwem całej redakcji, wszystkim dziennikarzom i współpracownikom.
Jestem przekonany, że Paweł Włodkowic byłby zadowolony z dokonanego przez nas wyboru tegorocznego laureata nagrody swojego imienia!

Janusz Kochanowski
Warszawa, Zamek Królewski, 9 grudnia 2006 r.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.