Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

Czy sekularyzacja jest drogą Europy? Tak uważano powszechnie jeszcze do niedawna. O nieuchronności procesu stopniowego zaniku wiary przekonani byli nie tylko socjologowie i szeroka opinia publiczna, ale także wielu teologów i przywódców Kościołów chrześcijańskich. Dzisiaj część socjologów sceptycznie patrzy na tą tezę: dostrzegli bowiem, że model zlaicyzowanej, zachodniej Europy nie jest normą, lecz wyjątkiem od reguły w religijnym świecie. Niektórzy zresztą także i na Starym Kontynencie dostrzegają oznaki odrodzenia religijnego.

Wesprzyj Więź.pl

Nie ma jednego wzorca sekularyzacji. Proces ten w różnych krajach przebiegał w różny sposób. Niepokojom i pytaniom o przyszłość polskiej religijności postanowiliśmy więc tym razem przyjrzeć się przez pryzmat doświadczeń innych narodów.

Wesprzyj Więź

W tym miesiącu przypada 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dla wielu 13 grudnia 1981 był datą graniczną – wydarzeniem porządkującym świat, wyraźnie rozróżniającym dobro od zła. Redakcja „Więzi” mocno doświadczyła przed ćwierćwieczem represji generała Jaruzelskiego – internowanych zostało pięciu redaktorów pisma: Tadeusz Mazowiecki, śp. Zdzisław Szpakowski, Józef Ruszar, Kazimierz Wóycicki, Marek Zieliński. Dzisiaj przypominamy tamte dni, sięgając bezpośrednio do przeżyć ofiar represji. Szczególnie godny uwagi jest zapis doświadczeń lubelskich dzieci pozbawionych ojców – na skutek internowania…

Przed 25 laty na Boże Narodzenie popularne były życzenia „wszystkiego lepszego”. Dziś z pewnością możemy Państwu życzyć „najlepszego”. I teraz, i wówczas najbardziej potrzebna nam była nadzieja. I właśnie nadziei, którą przynosi narodzone w Betlejem Dzieciątko, życzymy naszym Czytelnikom w 2007 roku.

Redakcja

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.