Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

Wesprzyj Więź.pl

Europa dialogu w Gnieźnie? Jak najbardziej! Zjazdy Gnieźnieńskie, które od 2003 roku odbywają się w nowej formule – jako międzynarodowe spotkania chrześcijan, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej – stały się już wydarzeniem na skalę europejską.

Wesprzyj Więź

Choć – dzięki Fundacji Konrada Adenauera – objętość tego numeru „Więzi” została specjalnie zwiększona do ponad dwustu stron, to i tak prezentowane tu referaty i dyskusje to zaledwie maleńki wycinek tego, co działo się w połowie września w Gnieźnie.
Słowem-kluczem był tam dialog: i w małżeństwie, i w Europie; i w parafii, i pomiędzy religiami; i w społeczności lokalnej, i pomiędzy narodami. Dialog bowiem, jak chcieli pokazać organizatorzy Zjazdu, to nieodzowny model bycia chrześcijaninem w dzisiejszym, pluralistycznym świecie i zarazem sposób na budowanie europejskiej jedności. Czym grozi brak dialogu – mogliśmy się przekonać na przykładzie projektu konstytucji europejskiej.
Doświadczenia gnieźnieńskiego spotkania nie da się przedstawić wyłącznie na płaszczyźnie intelektualnej. W zjazdowym namiocie refleksja stale przeplatała się bowiem ze śpiewem i ekumeniczną modlitwą, a towarzyszyło im także zaproszenie do kontemplacji piękna dzieł sztuki. Prawdy, piękna i dobra nie można przecież od siebie odrywać…

Zjazdy Gnieźnieńskie organizowane – dzięki zaufaniu metropolity gnieźnieńskiego, abp. Henryka Muszyńskiego – przez Forum Świętego Wojciecha to ważny głos polskich chrześcijan w debacie europejskiej. Cieszymy się, że środowisko „Więzi” może je współtworzyć i że choć część gnieźnieńskich dialogów możemy teraz Państwu udostępnić.

Zbigniew Nosowski

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.