Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Zastanawiając się nad polskim katolicyzmem, prezentowaliśmy już Państwu jego mapę ideową (“Więź” 1998 nr 12) i intelektualną (1999 nr 10). Obecnie chcemy sięgnąć głębiej, do źródeł – pragniemy naszkicować duchową mapę polskiego chrześcijaństwa.

Wesprzyj Więź.pl

Źródła chrześcijańskiej duchowości z pewnością nie wyschły – świadczą o tym liczne wypowiedzi, jakie do nas napłynęły w ramach ankiety “Szukając źródeł”. Tak liczne, że postanowiliśmy ich druk rozłożyć na kilka najbliższych numerów. Stopniowo więc będą się one układały w duchową mapę chrześcijaństwa nad Wisłą. Ufamy, że lektura tych wypowiedzi ułatwi Państwu własną refleksję nad tym, dokąd się udać w celu duchowego odrodzenia, uzdrowienia czy pogłębienia.

Wracamy w tym numerze do pamiętnej sierpniowej pielgrzymki Jana Pawła II. Teksty nawiązujące do tego wydarzenia wskazują również istotne punkty na polskiej mapie duchowości. Stefan Frankiewicz w swoim przenikliwym eseju “Zostanie piękno i dobroć” łączy analizę papieskiego przesłania z diagnozą stanu ducha Polaków. Prof. Jadwiga Puzynina opisuje, jak język publiczny przesiąknął papieskimi treściami (szkoda, że tylko na krótko.). Siostra Małgorzata Chmielewska udowadnia zaś, że na “wyobraźnię miłosierdzia” stać każdego.

Wesprzyj Więź

Powrotem do źródeł dla całego Kościoła katolickiego był Sobór Watykański II, który rozpoczął się przed 40 laty, w październiku 1962 roku. Przypominamy z tej okazji postać bł. Jana XXIII, papieża, który zwołał ten sobór. Piszemy też o nowym polskim przekładzie dokumentów soborowych. Sobór Watykański II to wciąż aktualne, wielkie zadanie dla polskiego Kościoła.

Historię, która – całe szczęście – jest już tylko historią, przypomina Marcin Zaremba, prezentując reakcje, jakie wśród przywódców PZPR wywołał wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Zapraszam do lektury.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.