Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny to – wśród wszechobecnego w Polsce narzekania, zniechęcenia i pesymizmu – jedyny właściwie czas prawdziwego święta, które udziela się niemal wszystkim.

Wesprzyj Więź.pl

W sierpniu 2002 do Polski przyjedzie Papież nisko pochylony ku ziemi – i jeszcze bardziej niż zwykle skoncentrowany na głoszeniu Ewangelii. Czy fizyczna słabość Jana Pawła II “ułatwi” nam koncentrację na istocie papieskiego przesłania?

Tym razem Papież ma przypomnieć z Polski nam i całemu światu orędzie Bożego Miłosierdzia. Autorzy tego numeru – w oczekiwaniu na to spotkanie – ukazują Jana Pawła II jako proroka Bożego Miłosierdzia, a także jako człowieka, w którego posłudze bez trudu dostrzega się odbicie miłosierdzia Boga Ojca.

Jednym z wielkich tematów tego pontyfikatu jest podkreślanie jedności Starego Kontynentu i troska o duchowe fundamenty jednoczącej się Europy. Nie może więc dziwić połączenie w tym numerze wątku papieskiego z refleksją nad tym, jakiej Europy chcemy.

Wesprzyj Więź

Nie pytamy, czy wchodzić do Unii Europejskiej. Nasze stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne. Wyraźnie jednak formułujemy nasze polskie wymagania wobec UE. Nie są one warunkami, od których spełnienia uzależnialibyśmy akces Polski do struktur europejskich, lecz raczej naszym programem działania już wewnątrz Unii.

Jest wreszcie w tym numerze trzeci rozbudowany wątek – teologiczna refleksja nad internetem i jego wykorzystaniem w Kościele. Wielokrotnie już podejmowaliśmy tę problematykę na naszych łamach, lecz – jak widać – wciąż wiele pozostaje do powiedzenia.

Życzę dobrej lektury, lecz przede wszystkim – abyśmy wszyscy w obecnym czasie umieli się zdobyć na “nową wyobraźnię miłosierdzia”, o którą apeluje Jan Paweł II.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.