Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

“Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne” – te słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego coraz mocniej potwierdza życiowe doświadczenie. Kościół wzywa osoby homoseksualne do życia w czystości, a wszystkim zaleca “traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością”. Jak jednak realizować w praktyce oba te, niełatwe przecież, wezwania? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w niniejszym numerze.

Czy można w ogóle ustalić, czym jest i skąd się bierze homoseksualizm? Do redakcyjnej dyskusji na ten temat zaprosiliśmy osobę niewierzącą, buddystę i chrześcijanina, a zarazem: etyka, psychologa i teologa.

Wesprzyj Więź

Poruszające świadectwa osób zmagających się z homoseksualizmem przynoszą z kolei reportaże Katarzyny Jabłońskiej i Cezarego Gawrysia.

Wymagania czystości, które jako chrześcijanie sobie stawiamy, mogą się czasami wydawać nieludzkie w stosunku do tych osób orientacji homoseksualnej, które z powodów psychicznych nie są w stanie żyć samotnie. Jaką pomoc oferuje tym ludziom Kościół? Praca na tym polu jest w powijakach – twierdzi o. Mieczysław Kożuch, psycholog i psychoterapeuta, związany z grupą “Odwaga”, w której znajdują wsparcie osoby pragnące wyjść z homoseksualizmu. Na razie jest to jedyna taka wspólnota w Polsce…

Dziękujemy za odwagę bohaterom naszych reportaży, którzy z tak wielką szczerością opowiadali o swoim życiu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego numeru. Ufamy, że przysłuży się on ludzkiemu dobru.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.