Między konfesjonałem a kozetką
- Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
- Liczba stron: 246
- Format: 145 × 205 mm
- ISBN: 978-83-60356-86-9
Nakład wyczerpany
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25.60 zł
KATARZYNA JABŁOŃSKA, CEZARY GAWRYŚ
Bez uprzedzeń i idealizacji
Do księdza czy do terapeuty?
BOGDAN DE BARBARO
Najlepiej pomoc równoległa
KS. ANDRZEJ DRAGUŁA
Duchowość karmi się psychiką
MARIA GOLCZYŃSKA
Pracować w zespole
KRZYSZTOF JEDLIŃSKI
Konstruktywna przyjaźń
JAKUB KOŁODZIEJ
Znać swoje granice
KRYSTYNA KOTOWA
Punkty styczne
DARIUSZ KOWALCZYK SJ
Między grzechem a chorobą
MIROSŁAW PILŚNIAK OP
Pan Bóg się nie obrazi
JACEK SALIJ OP
Częściej przysyłają niewierzący
GUSTAW SIKORA
Miara skuteczności terapii
KRZYSZTOF SREBRNY
Uczynić świadomym to, co nieświadome
CEZARY ŻECHOWSKI
Decyzja należy do pacjenta
Ksiądz, czyli człowiek
Rozmowa z EWĄ KUSZ
Ksiądz w konfesjonale i na kozetce
Rozmowa z JACKIEM PRUSAKIEM SJ
Bóg w psychoterapii
CEZARY GAWRYŚ
List do mojego psychoanalityka
ROZMOWA Z ANNĄ OSTASZEWSKĄ
Terapia, a nie ewangelizacja
DYSKUTUJĄ: BOGDAN DE BARBARO, BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI I ARTUR MNICH
Wyzwania i pułapki psychoterapii
JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI OP
Sumienie a superego, czyli paradoksalna bliskość
Tomasza z Akwinu i Freuda
Psychoterapia – neutralność i spotkanie
WOJCIECH EICHELBERGER
Różnica jako nadzieja
MATEUSZ HINC OFMCap
Holistycznie
KRYSTYNA KOTOWA
Obrazy i języki
EWA KUSZ
Pójść za pacjentem
MAŁGORZATA OJRZYŃSKA
Pomagać w zrozumieniu siebie
KS. ANDRZEJ PĘCHERZEWSKI
Bogu dzięki za Freuda!
JACEK PRUSAK SJ
Ciekawość Innego
GUSTAW SIKORA
Nieuniknione napięcie
KRZYSZTOF SREBRNY
Dwa porządki
BOGUSŁAW SZPAKOWSKI SAC
Spotkanie w krainie cienia
STANISŁAW TOKARSKI MS
Bez absolutyzowania
LENA WOJDAN
Podróż w nieznane
CEZARY ŻECHOWSKI
Człowiek, czyli dzieło sztuki
Partnerzy czy rywale
WOJCIECH EICHELBERGER, KS. KRZYSZTOF GRZYWOCZ
Spotkanie
GUSTAW SIKORA
Trzeba zakreślić granice
JACEK PRUSAK SJ
Psychiatria i religia – partnerzy czy rywale
Nota o autorach
Indeks osób
Bez uprzedzeń i idealizacji
Minęły już – jak się wydaje – bezpowrotnie czasy, kiedy religię, wiarę i duchowość z jednej strony, a psychiatrię, psychologię i psychoterapię z drugiej odgradzały od siebie wzajemne uprzedzenia i mylące stereotypy. Przełomowe pod tym względem były lata dziewięćdziesiąte XX wieku, o czym m.in. interesująco pisze ks. Jacek Prusak w swoim tekście Psychiatria i religia – partnerzy czy rywale, zamieszczonym na końcu niniejszej książki.
Dziś niemal powszechnie akceptowany jest pogląd, że psychiatria i teologia potrzebują się wzajemnie, aby dążyć do coraz pełniejszego rozumienia człowieka. Współczesna wiedza potwierdza w ten sposób intuicje takich chrześcijańskich mistyków, jak św. Jan od Krzyża czy św. Ignacy z Loyoli twierdzących, że duchowość i psychologia ściśle się splatają. W człowieku – będącym compositum duszy i ciała – istnieją przecież nakładające się na siebie wymiary: fizyczny, biologiczny, psychiczny, kulturowy i duchowy. Pominięcie któregokolwiek z nich oznaczałoby niepełne i nierealistyczne spojrzenie na ludzkie życie. Łaska buduje na naturze, jak nauczał św. Tomasz z Akwinu, a jednym z konstytutywnych założeń chrześcijaństwa jest szacunek dla wolności człowieka.
Wszystko to wydaje się oczywiste, a jednak religia i psychoterapia wciąż nie wyzbyły się wobec siebie nieufności. Głoszona przez lata zasada neutralności światopoglądowej terapeuty w wielu pacjentach i duchownych nadal budzi niepokój i obawę, że w procesie terapeutycznym duchowe doświadczenie pacjenta może być nie tylko zignorowane, ale wręcz zagrożone. Niepokoju tego nie jest w stanie zniwelować nawet zawarte w kodeksach etycznych bezwzględne zobowiązanie terapeuty do respektowania systemu wartości pacjenta. Propozycją dla nieufnych pacjentów/klientów wydaje się, rozwijające się w ostatnich latach również w Polsce, zjawisko „psychoterapii chrześcijańskiej”, które w niniejszej książce także staraliśmy się zaprezentować.
Zarówno w procesie rozwoju duchowego człowieka, jak też w procesie psychoterapeutycznym kluczowym doświadczeniem jest jednak – relacja. W przestrzeni religijnej chodzi o odkrywanie i budowanie osobowej i osobistej relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem, której warunkiem jest „stanięcie w prawdzie”, a więc przyjęcie prawdy o samym sobie. Psychoterapia z kolei ma pomóc człowiekowi przede wszystkim w zbudowaniu realnej relacji z samym sobą, a dzięki temu – z innymi osobami. Jak pokazują badania nad czynnikami leczącymi w psychoterapii, właśnie relacja między pacjentem a terapeutą często ma decydujące znaczenie w procesie leczenia.
Obie te przestrzenie – sfera duchowa i sfera psychiczna – to materie bardzo złożone i delikatne. Traktując je bez należytej wiedzy, szacunku i pokory można wyrządzić człowiekowi wiele złego. Ksiądz, kierownik duchowy czy psychoterapeuta to osoby kompetentne każda w swojej dziedzinie (zawsze mamy prawo takiej kompetencji od nich oczekiwać), powołane do tego, aby towarzyszyć człowiekowi w drodze do odkrywania prawdy o samym sobie, o sposobie istnienia w świecie.
Autorzy niniejszej książki – doświadczeni duszpasterze i psychoterapeuci – poświadczają, że spotkanie duchowości i psychologii może być twórcze i życiodajne, i że te dwie dziedziny oraz ich adepci potrafią wiele dać – sobie nawzajem, a przede wszystkim – szukającemu pomocy człowiekowi. Autorzy naszej książki jako praktycy na co dzień doświadczają, jak ważny i dziś już chyba niezbędny jest dialog duchowości z psychoterapią, a na poziomie teoretycznym – dialog teologii z psychologią i psychiatrią. Jednocześnie pokazują, że między tymi dwiema dziedzinami istnieje nieuniknione napięcie. Ani demonizowanie tego napięcia, ani bagatelizowanie go nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Odpowiednio traktowane i twórczo wykorzystane napięcie między duchowością i psychoterapią może bowiem służyć człowiekowi, który cierpi, i który w cierpieniu zwraca się po pomoc psychologiczną lub duchową, a czasem po jedną i drugą jednocześnie.
Zamieszczone w niniejszej książce teksty w większości publikowane były pierwotnie w miesięczniku WIĘŹ, który spotkaniu duchowości i psychoterapii przygląda się już od wielu lat (pierwszy tekst na ten temat opublikowała WIĘŹ nr 10/1994)
Mamy nadzieję, że publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce, pozwoli pogłębić dialog między psychologią i psychiatrią a religią. Mamy także nadzieję, że nasza książka zaciekawi nie tylko tych, którzy służą innym pomocą duchową bądź psychoterapeutyczną, ale również tych wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują i często po omacku jej szukają.
Rozmowa z duchownym czy wizyta u psychoterapeuty? To częsty dylemat osób, które szukają pomocy w cierpieniu i chcą poznać prawdę o sobie. Autorzy książki – doświadczeni duszpasterze i psychoterapeuci – przekonują, że religia i psychoterapia nie wykluczają się wzajemnie. Przeciwnie, możliwy jest między nimi twórczy dialog. Mogą wiele dać sobie nawzajem, a przede wszystkim – człowiekowi pragnącemu rozwoju.