Wolność słowa i poszanowanie różnorodności. Debata online
08 października 2020
18:00-19:00
Na spotkanie online o wolności słowa i poszanowaniu różnorodności zaprasza Klub „Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście. Dyskutować będą: Katarzyna Jabłońska, Dominika Kozłowska, Paweł Lęcki i Marcin Dzierżanowski.
Sierpniowe wydarzenia związane z aresztowaniem Margot i protestujących w jej obronie osób LGBT+, jak również akcja wieszania flag tęczowych na pomnikach w Warszawie, mocno poruszyły opinię publiczną. Kontrowersje wzbudziło przede wszystkim powieszenie flagi na pomniku przedstawiającym Jezusa Chrystusa przed Bazyliką Św. Krzyża na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie. Niektóre, w tym katolickie, media uznały, że doszło do profanacji figury, obrazy uczuć religijnych, celowego ataku na Kościół. Głośne były również wypowiedzi biskupów, m.in. ordynariusza sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który komentując te wydarzenia, mówił o deptaniu świętości i uderzeniu w ludzi wierzących.
Wydarzenia te zbiegły się w czasie z wydaniem przez Konferencję Konferencji Episkopatu Polski stanowiska w kwestii LGBT+. Dokument ten wywołał dyskusję o tym, czy dialog między osobami LGBT+ i ich sojusznikami a przedstawicielami KEP, który zapoczątkowany został w 2016 roku przez kampanię „Przekażmy sobie Znak Pokoju”, jest dzisiaj efektywny i nadal możliwy. Coraz częściej bowiem w przestrzeni publicznej pojawiają się wypowiedzi pełne nienawiści do środowiska LGBT+, co prowadzi do aktów agresji wobec niego, czy to na ulicy, czy to w szkole. Coraz głośniej mówi się o próbach samobójczych czy nawet samobójstwa osób LGBT+. Ostracyzm spotyka też osoby, które stają w ich obronie, jak chociażby ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, który podpisał się pod listem w obronie aresztowanej Margot.
Wspomniane tu wydarzenia skłoniły trójmiejski Klub „TP” do zorganizowania debaty na temat, który wydaje się bardzo ważny: wolności słowa i poszanowania różnorodności w dialogu społecznym. Czy taki dialog jest jeszcze możliwy? Jak zobaczyć w drugim człowieku człowieka, a nie ideologię? Jak zrozumieć drugą osobę? Jak zaakceptować różnorodność ludzi? Jak uczyć się tej akceptacji?
Odpowiedzi na te pytania poszukają:
Katarzyna Jabłońska – absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, krytyk filmowy, publicystka. Redaktorka kwartalnika „Więź”, w latach 1997-2017 była sekretarzem redakcji. Współautorka felietonu filmowego „Ksiądz z kobietą w kinie” (z ks. Andrzejem Lutrem). Współautorka i współredaktorka książek, m.in. „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” (z ks. Janem Kaczkowskim), „Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm”, „Między konfesjonałem a kozetką”. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi”.
Dominika Kozłowska – publicystka, filozofka, działaczka społeczna, doktor nauk humanistycznych, od 2010 r. redaktorka naczelna miesięcznika „Znak”, ,członkini zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”.
Paweł Lęcki – felietonista, fotograf, nauczyciel.
Marcin Dzierżanowski (moderator) – dziennikarz, publicysta, wieloletni prezes Fundacji „Wiara i Tęcza”, jeden z inicjatorów akcji „Przekażmy sobie znak pokoju”.
Debata będzie transmitowana na
Facebook.com/klubtygodnika
oraz klubtygodnika.pl/tv
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska