Wilno w Gdańsku 2022
W dniach od 2 do 4 września odbędzie się w Gdańsku po raz dziewiętnasty interdyscyplinarny festiwal „Wilno w Gdańsku”, organizowany wspólnie przez miasta partnerskie Wilno i Gdańsk. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest członek Laboratorium „Więzi” dr Tomasz Snarski.
Od kilku lat nieodłącznym elementem festiwalu jest przedstawienie działalności Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki z Wilna. „Chodzi o to, by pokazać wspólny świat wartości bliskich dla Gdańska i Wilna: miłosierdzia i solidarności, ale także wymienić się doświadczeniami i wesprzeć wileńską placówkę” – podkreśla Tomasz Snarski.
– Festiwal Wilno w Gdańsku, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, zrodził się z miłości do Wilna gdańszczan o wileńskich korzeniach. W tym roku odbędzie się już 19. edycja. Można powiedzieć, że jest to wyjątkowe święto dwóch zaprzyjaźnionych miast. Cieszy bardzo, że wydarzenie z każdym rokiem się rozwija. W tej edycji mamy aż 15 partnerów (zarówno instytucji kulturalnych, jak i społecznych), zarówno z Gdańska, jak i z Wilna. Najważniejsze pozostaje także to, że zawsze szukamy tego, co łączy Wilno i Gdańsk, Polskę i Litwę. Zarazem powstają możliwości nowej współpracy i spotkania – mówi dr Snarski.
W pierwszy weekend września od piątku do niedzieli na Dziedzińcu Forum Gdańsk będzie można spotkać się z siostrą Michaelą Rak, pracownikami, zespołem i wolontariuszami wileńskiego hospicjum. W sobotę 3 września o godz. 13.00 odbędzie się też odrębne spotkanie z siostrą Michaelą pt. „Jak się wszystko zaczęło”. W tym roku hospicjum obchodziło 10. rocznicę swoją działalności, a to szczególna okazja, by opowiedzieć historię hospicjum także w Gdańsku.
– Szczególne znaczenie ma dla nas pokazywanie pozytywnych przykładów i wymiana doświadczeń. Dlatego jestem szczęśliwy, że kolejny już raz będzie z nami siostra Michaela Rak, która przybędzie na nasz festiwal wraz z pracownikami i wolontariuszami Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki z Wilna. Gdańsk jest w tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu, toteż tym bardziej warto pokazywać, w jaki sposób można tworzyć przestrzeń dobra i pomocy dla najbardziej potrzebujących. Poprzez współpracę z wileńskim hospicjum pokazujemy też w Gdańsku przykład współpracy świata kultury i społecznego zaangażowania. W tym roku nawiążemy także do jubileuszu dziesięciolecia funkcjonowania wileńskiego hospicjum – mówi Tomasz Snarski.
– Dbamy o to, by festiwalowe wydarzenia pokazywały wartości oraz idee, które nieodłącznie wiążą się z Gdańskiem i Wilnem, a w szerszej perspektywie z dziedzictwem krajów bałtyckich. Ideami przewodnimi poprzednich edycji były m.in. solidarność i miłosierdzie. W ubiegłym roku zwracaliśmy też uwagę na znaczenie wielokulturowości. W tym roku oczywistym wyborem jest zaakcentowanie wspólnego działania dla pokoju i wolności. Te wartości są bliskie dla Gdańska, jak i dla Wilna. Dlatego m.in. odbędzie się wspólna prezentacja twórczości literackiej poetów litewskich i polskich pod hasłem „Poezja, która przynosi pokój”. Kolokwialnie można powiedzieć, że naszą odpowiedzią na zło jest dobro, wspólne działanie, przesłanie nadziei – wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu.
W niedzielę 4 września o godzinie 9.00 w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku sprawowana będzie uroczysta Eucharystia w intencji wszystkich wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach.
W programie festiwalu atrakcyjne punkty znaleźć mogą przedstawiciele różnych pokoleń i zainteresowań. – Staramy się otwierać na młode pokolenia. Naszą tegoroczną gwiazdą będzie jeden z najlepszych litewskich zespołów, uczestnik konkursu Eurowizji, zespół The Roop. W programie przewidzieliśmy koncerty, wystawy, spotkania autorskie, debaty z ekspertami, a także warsztaty. Odbędzie się tradycyjny jarmark wileński. Będzie także spektakl teatralny oraz mini festiwal filmowy – wskazuje dr Snarski. – Sądzę, że dzisiaj szczególnie potrzebujemy przestrzeni dobra. Takim forum dla współpracy, dobra i pielęgnowania pięknych wartości stanie się w pierwszym tygodniu września Gdańsk, a konkretnie Wilno w Gdańsku, odbywające się w samym centrum miasta. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszych wydarzeniach – dodaje.
Cały program festiwalu dostępny jest pod tym adresem.
KAI, BB