Twarze polskiej radykalizacji – prezentacja raportu z badań
Laboratorium „Więzi” i Komitetu Dialogu Społecznego KIG zapraszają na prezentację publikacji „Twarze polskiej radykalizacji”, pierwszej tak pogłębionej analizy problemu radykalizacji politycznej. Wydarzenie odbędzie się 3 kwietnia o godz. 12. Transmisja na żywo odbędzie się na Facebooku.
Zaprezentujemy wyniki badań społecznych, zarówno ilościowych, jak i jakościowych, diagnozujących stopień radykalizacji i postaw autorytarnych wśród Polek i Polaków z co najmniej średnim wykształceniem. Opowiemy również o analizie tych danych, a także autorskim modelu i zestawie rekomendacji, które proponujemy jako systemową odpowiedź na problem radykalizacji.
W wydarzeniu online „Twarze polskiej radykalizacji” udział wezmą:
– dr Anny Buchner z ośrodka badawczego Ciekawość,
– red. Justyny Sucheckiej, dziennikarki edukacyjnej,
– dr. Konrada Ciesiołkiewicza, przewodniczącego Komitetu Dialogu Społecznego KIG,
– red. Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika Więź.
Radykalizację definiujemy za Alexem Schmidem jako: proces indywidualny lub zbiorowy (grupowy), występujący zazwyczaj w sytuacji polaryzacji politycznej, w którym praktyki dialogu i kompromisu między aktorami politycznymi i grupami o rozbieżnych interesach porzucane są – przez jedną lub więcej stron – na rzecz rosnącego zaangażowania w konfrontacyjne taktyki prowadzenia konfliktu (Alex Schmid).