Promocja książki Piotra H. Kosickiego „Personalizm po polsku” [spotkanie]
21 kwietnia 2017
17:00-19:00
Oddział warszawski Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na promocję książki Piotra Kosickiego „Personalizm po polsku. Francuskie korzenie polskiej inteligencji katolickiej”. W dyskusji o książce udział wezmą: prof. Antoni Dudek (UKSW), prof. Andrzej Friszke (ISP PAN, „Więź”), prof. Krzysztof Kosiński (IH PAN) oraz autor prof. Piotr H. Kosicki. Spotkanie poprowadzi Jerzy Giebułtowski.
Personalizm po polsku to książka o dużym znaczeniu naukowym, a niektóre zaprezentowane w niej ustalenia można uznać za przełomowe. Należą do nich np. recepcja personalizmu w różnych kręgach polskiej inteligencji katolickiej; wytworzenie się polsko-francuskiej wspólnoty światopoglądowej na gruncie personalizmu, i to w okresie okupacji (!); postrzeganie przez francuskich personalistów socjalizmu budowanego w powojennej Polsce; wzajemne oddziaływanie środowiska „Dziś i Jutro” oraz francuskich progresistów z kręgu Mouniera, Domenacha czy Mandouze’a; wykazanie, że paradoksalnie swoistym depozytariuszem francuskiego personalizmu stało się środowisko „Dziś i Jutro”. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku wiele ustaleń Kosickiego można określić mianem rewelacyjnych.
Książka zawiera też konstatacje czy sformułowania kontrowersyjne. Można się spodziewać, że wywoła ożywioną dyskusję – niewątpliwie bardzo potrzebną. W dotychczasowej literaturze przedmiotu takich ujęć brakowało.
Z recenzji dr. hab. Krzysztofa Kosińskiego, prof. IH PAN
Przypominamy, że fragmenty książki można było premierowo przeczytać na łamach „Więzi” 2014, nr 4 (kliknij).