Zima 2024, nr 4

Zamów

Projekt Oczyszczalnia: Inny pomysł na demokrację

01 czerwca 2021

13:00-15:00

Strona wydarzenia
Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego zostaną zaprezentowane: praktyczne podsumowanie projektu Oczyszczalnia 2020 i analiza „Inny pomysł na demokrację” Jakuba Wygnańskiego. Transmisja na żywo na stronie „Więź” na Facebooku.

Spotkanie można obejrzeć pod tym adresem. Dokumenty „Nie jesteśmy bezradni wobec polaryzacji. Propozycje dla każdej i każdego” i „Inny pomysł na demokrację” dostępne są tutaj i tutaj.

W wydarzeniu wezmą udział: Zbigniew Nosowski, Konrad Ciesiołkiewicz, Zuzanna Balcer, Bartosz Bartosik (koordynatorzy projektu Oczyszczalnia 2020); Jakub Wygnański (autor analizy „Inny pomysł na demokrację”); Stanisław Barański, Magdalena Bigaj, Ewa Buczek, Jacek Cichocki, Witold Drożdż, Karol Reczkin, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Mateusz Szczurek (członkowie Rady Programowej projektu Oczyszczalnia 2020).

Dokumenty „Nie jesteśmy bezradni wobec polaryzacji. Propozycje dla każdej i każdego” – praktyczne podsumowanie projektu Oczyszczalnia 2020 – i „Inny pomysł na demokrację” Jakuba Wygnańskiego (analiza wydana przez Laboratorium „Więzi”, Komitet Dialogu Społecznego KIG i Fundację Stocznia) zostaną w dniu wydarzenia udostępnione na stronie: projektoczyszczalnia.wiez.pl.
W ramach projektu Oczyszczalnia 2020, realizowanego przez Laboratorium „Więzi”, postawiliśmy sobie za cel zrozumienie aktualnych różnic między Polakami oraz zaproponowanie konkretnych sposobów umacniania spójności społecznej i tworzenia nowej solidarności w naszym społeczeństwie. W bilansie Oczyszczalni 2020 podamy kilkanaście przykładów prostych działań, które są propozycją dla każdej i każdego. Mogą one być inspiracją do innych, własnych inicjatyw formułowanych w podobnym duchu. To może, choć nie musi się udać. Ale próbować warto!
Jakub Wygnański w „Innym pomyśle na demokrację” analizuje, czego potrzeba, by demokracja stała się doświadczeniem bliskim obywatelom i odpowiada na pytanie: jak konkretnie odbudowywać Republikę? Autor proponuje praktyczny przewodnik po demokracji wysiłkowej, co nie znaczy że heroicznej. Od wspólnego namysłu nad tym, co wspólne, prowadzi czytelników do wspólnej pracy nad tym, co wspólne. Te propozycje to szansa na to, żeby przekonać się, gdzie my, Polacy, różnimy się naprawdę, a gdzie nas poróżniono.
Transmisja na żywo na stronie „Więź” na Facebooku 1 czerwca br. (wtorek) o godz. 13:30