Zima 2024, nr 4

Zamów

Podzwonne dla rozdziału Kościoła i państwa?

17 października 2018

16:00-18:00

Fundacja Służby Rzeczypospolitej zaprasza 17 października na spotkanie „Podzwonne dla rozdziału Kościoła i państwa?”. Wśród prelegentów m.in. Hanna Suchocka, George Weigel oraz ks. Alfred Wierzbicki.

Coraz mocniej w Polsce i na całym Zachodzie laiccy zwolennicy rozdziału Kościoła i państwa dążą do tego, by ów rozdział interpretować jako oczyszczenie forum publicznego z wszelkich – będących prywatnymi przekonaniami obywateli – elementów religijnych, jako zaporę dla fundamentalizmu i usunięcie źródła podziałów oraz nietolerancji w pluralistycznym społeczeństwie.

Coraz mocniej ze strony katolickiej słychać głosy, że przecież religia posiada także swój wymiar publiczny, doktryna „nagiego forum publicznego” jest doktryną państwa ateistycznego, a „spychanie Kościoła do zakrystii” formułą marginalizującą ludzi wierzących i podkopującą fundamenty życia społecznego.

Czy religia ze swej struktury jest źródłem nietolerancji i podziałów?
Czy „nagie forum publiczne” może być fundamentem liberalnej demokracji?
Czy Kościół, wspólnoty wyznaniowe, ludzie wierzący, powinni uczestniczyć w debacie publicznej, także w jej politycznym wymiarze? Jeśli tak, to na jakich zasadach i w jakich granicach?
Czy formuła niezależnych oraz autonomicznych wspólnot Kościoła i państwa współpracujących ze sobą nie staje się już anachronizmem, a jeżeli nie to czy trzeba ją redefiniować AD 2018?

Wesprzyj Więź

Na te problemy i pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi podczas debaty organizowanej przez Fundację Służby Rzeczypospolitej w dn. 17 X 2018.

Prelegenci:
– prof. Hanna Suchocka – Prezes Rady Ministrów RP w latach 1992-1993 i Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej w latach 2001-2013;
George Weigel – amerykański pisarz, teolog, działacz społeczny i polityczny, biograf Jana Pawła II.

Uczestnicy dyskusji panelowej: Adam Szostkiewicz (Polityka), Jakub Bierzyński (OMD), dr Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński), prof. Andrzej Zoll (UJ), prowadzący – ks. prof. Alfred Wierzbicki.