Po watykańskim szczycie biskupów. Kościół na świecie i w Polsce wobec wykorzystywania seksualnego
29 marca 2019
18:00-20:00
Spotkanie z ojcem Adamem Żakiem SJ, dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum i koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.
Ojciec Żak – wraz z abp. Markiem Jędraszewskim i bp. Arturem Mizińskim – uczestniczył w lutym w watykańskim spotkaniu przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania seksualnym nadużyciom duchowieństwa wobec nieletnich.
– Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostych i oczywistych potępień, ale konkretnych i skutecznych środków, które należy zapewnić. Potrzebna jest nam konkretność – powiedział na otwarcie spotkania papież Franciszek.
– Nazbyt często zachowywaliśmy milczenie, odwracaliśmy wzrok, unikaliśmy konfliktów. Byliśmy nazbyt zadowoleni, by stawić czoła ciemnym stronom naszego Kościoła. W ten sposób roztrwoniliśmy zaufanie, jakie w nas pokładano – zwłaszcza w odniesieniu do nadużyć w zakresie odpowiedzialności Kościoła, która jest naszym głównym obowiązkiem. Nie daliśmy osobom ochrony, do której miały prawo, niszczyliśmy nadzieje. Ofiary zostały poważnie pogwałcone, zarówno w swoich ciałach, jak i duszach – mówił w homilii podczas nabożeństwa pokutnego za grzechy wykorzystywania małoletnich przez księży abp Philip Naameh, przewodniczący episkopatu Ghany.
Według dyrektora Centrum Ochrony Małoletnich na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie ks. Hansa Zollnera watykańskie spotkanie przyniosło zmianę postaw wielu biskupów, „zwłaszcza z Afryki czy Azji, którzy mówili dotychczas, że ta kwestia ich nie dotyczy, u nich nie doszło do takich zbrodni, i jest to problem Zachodu” (więcej na ten temat).
Na spotkaniu z o. Żakiem porozmawiamy o tym, jak Kościół radzi sobie – i jak będzie sobie radził – z problemem przestępstw seksualnych duchownych na świecie i w Polsce. Czy spotkanie przewodniczących episkopatów przyczynia się do zmiany postaw polskich biskupów?
Zapraszamy w piątek, 29 marca o g. 18 do Auli Wielkiej Collegium Bobolanum w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 61.
Organizatorzy: Collegium Bobolanum Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi”