Zima 2024, nr 4

Zamów

Nauka zaangażowana społecznie, czyli praktykowanie myśli Elżbiety Tarkowskiej

27 września 2017

17:00-20:00

Strona wydarzenia

Międzynarodowy Ruch ATD Czwarty Świat i „Więź” zapraszają na spotkanie warsztatowe poświęcone myśli prof. Elżbiety Tarkowskiej. Odbędzie się ono 27 września o godz. 17.30 w redakcji „Więzi”.

Ojciec Józef Wrzesiński, założyciel Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat pisał o trzech rodzajach wiedzy pozwalających zrozumieć i wyeliminować ubóstwo: wiedzy akademickiej, wiedzy, którą posiadają osoby najuboższe na podstawie swojego doświadczenia oraz wiedzy osób działających na rzecz osób najuboższych.  W jaki sposób wiedza osób doświadczających ubóstwa i działaczy społecznych może wpływać na wiedzę naukowców? Czy nauka może być społecznie zaangażowana? Jak osoby działające społecznie mogą czerpać z wiedzy naukowców?

Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać na spotkaniu otwierającym cykl Warsztatów „Wrzesiński” w edycji 2017-2018. Przyjrzymy się myśli i tekstom prof. Elżbiety Tarkowskiej (1944–2016), która była wieloletnim uczestnikiem naszych warsztatów.  Prof. Tarkowska była uznanym socjologiem specjalizującym się w socjologii ubóstwa. W Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN) prowadziła Zespół Badań nad Ubóstwem, była również dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W kwartalniku „Więź” opublikowała szereg artykułów dotyczących stanu ubóstwa w Polsce. Współpracowała również z wieloma organizacjami pozarządowymi, w szczególności z Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat i inspirowała się myślą ojca Józefa Wrzesińskiego.

Spotkanie będzie podzielone dwie części. W pierwszej części sylwetkę i myśl prof. Tarkowskiej przybliży nam związany z Ruchem ATD  i Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów dr Robert Nowak, historyk, społecznik, bloger i autor powieści historycznych.

Wesprzyj Więź

Druga część będzie poświęcona dyskusji nad fragmentami tekstów prof. Elżbiety Tarkowskiej oraz nad społecznym zaangażowaniem nauki.

Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności pod poniższym linkiem, co pozwoli nam przygotować odpowiednią ilość materiałów do dyskusji. Pod tym linkiem znajduje się strona wydarzenia na Facebooku.

Warsztaty „Wrzesiński” to cykl spotkań organizowanych przez Ruch ATD Polska  co dwa miesiące od 2008 roku. Nazwa warsztatów wzięła się od nazwiska założyciela ATD, jako że punktem wyjścia do rozmów o problemach ubóstwa i wykluczenia społecznego, a także rozwiązań polityki społecznej, jest myśl Józefa Wrzesińskiego. Towarzyszy  nam pytanie, jak możemy podjąć jego przesłanie w Polsce. Odpowiedzi szukamy w badaniach naukowców, doświadczeniach praktyków i osób doświadczających ubóstwa na co dzień. Spotkania będą odbywać się co dwa miesiące i są otwarte dla wszystkich chętnych.