Zima 2024, nr 4

Zamów

Kto może opowiadać historię ludową? Porozmawiają: Adam Leszczyński, Sebastian Duda i Grzegorz Pac

11 października 2021

20:00-21:00

Czy popularny dziś nurt książek o ludowej historii to rzeczywiście oddanie ludowi głosu?

W jesiennej „Więzi” Sebastian Duda pisze: „polski inteligent piszący o społecznie wykluczonych nie bardzo może się uwolnić od nieuniknionego, paternalistycznego zaplątania. Nawet bowiem jeśli ktoś «za lud walczący» nie funkcjonuje jako decydent w aktualnych strukturach władzy politycznej, tylko pisze motywowane współczuciem książki na temat ludu, nie znaczy to niestety jeszcze, że odwieczna dialektyka pana i niewolnika tym samym w jego przypadku zostaje zniesiona. Z prostego powodu: taki autor nie jest bowiem ludu częścią, a wiedza o wykluczeniu nie pochodzi z jego własnego egzystencjalnego doświadczenia”.

Czy dla naukowca „paradygmat doświadczenia” jest czymś niezbędnym? Czy popularny dziś nurt książek o ludowej historii to rzeczywiście oddanie ludowi głosu? Jak pisać o klasach ludowych? No i kto właściwie powinien to robić?

O to wszystko już w poniedziałek, 11 października o godz. 20.00 na FB „Więzi” Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, redaktor naczelny Więź.pl, zapyta Sebastiana Dudę, Grzegorza Paca oraz Adama Leszczyńskiego, autora książki „Ludowa historia Polski”.

Sebastian Duda – ur. 1975. Doktor teologii, filozof, publicysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz religioznawstwo i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Członek redakcji „Więzi” i Zespołu Laboratorium „Więzi”. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wykładowca na podyplomowych studiach gender w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor książek „Reformacja. Rewolucja Lutra” i „Przesilona wątpliwość”. Mieszka w Warszawie.

Grzegorz Pac, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Więź”, doktor habilitowany historii, mediewista, adiunkt w Zakładzie Historii Średniowiecznej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Kobiety w dynastii Piastów”.
Wesprzyj Więź

Adam Leszczyński – historyk, socjolog, dziennikarz i publicysta, profesor Uniwersytetu SWPS, członek zespołu „Krytyki Politycznej” oraz współzałożyciel OKO.press. Od 1993 do 2017 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Wydał m.in.: „Eksperymenty na biednych. Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie” (2016); „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków” (2017); „Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i oporu” (2020).

Inspiracją do rozmowy jest jesienny numer „Więzi”.

 

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.