Zima 2024, nr 4

Zamów

„Duchowość w zsekularyzowanym mieście”. Wykład otwarty ks. Halíka w Warszawie

20 kwietnia 2023

17:00-19:00

Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Laboratorium „Więzi” i Szkołą Główną Handlową w Warszawie zapraszają na wykład otwarty ks. Tomáša Halíka „Duchowość w zsekularyzowanym mieście”.

Wykład odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku (czwartek) w auli VII w Gmachu Głównym SGH przy al. Niepodległości 162, w godz. 17.00–19.00.

Tematyka spotkania koncentrować się ma na zagadnieniu duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawiska przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawione zostaną na przykładzie czeskiej Pragi.

Ks. Halík od lat zajmuje się zjawiskiem zsekularyzowanej metropolii i możliwości rozwijania w niej różnych form duchowości, które wyróżniają się przejściem od relacji do Boga i potrzeb duchowych do współdzielenia i budowania więzi w społeczeństwie.

W kręgu zainteresowań czeskiego duchownego są osoby określające się jako agnostycy, niewierzący czy postwierzący.

Wykład jest częścią „Miasta Dialogu” – wieloletniego projektu Centrum Myśl Jana Pawła II, który skupia się na badaniu i rozwijaniu idei „miasta na miarę człowieka”.

Tekst ks. Halíka z najnowszego numeru „Więzi” przeczytacie tutaj.

________________________________

Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą.

Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”, „Zacheuszu. 44 kazania o sensie życia”, „Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Różnorodność pojednana”, „Czas pustych Kościołów”, „Popołudnie chrześcijaństwa”, „Przebudzenie aniołów”.

Wesprzyj Więź

* Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej

** Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo WAM

*** Na wykład nie obowiązują zapisy. Wstęp wolny