Cisza: prawo czy przywilej? / Debata i warsztaty
29 października 2024
18:00-20:00
Jak wpływa na nas hałas? W jaki sposób nam szkodzi? Jak możemy się przed nim ochronić? Odpowiedzi będą szukali eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów „Cisza – prawo czy przywilej?”.
To podsumowanie tegorocznego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, cyklu nawiązującego do teologii ciała według Karola Wojtyły. Debata obędzie się 29 października o godzinie 18:00 przy Foksal 11, w listopadzie zaplanowano warsztaty.
W kolejnej debacie z cyklu organizatorzy chcą przyjrzeć się właśnie roli i znaczeniu ciszy w życiu człowieka, zapytać, jaki wpływ może mieć jej brak, zastanowić się, co dzieje się w człowieku, który zagłębia się w ciszę. Przy czym to zagłębienie można rozumieć szeroko, jako osiągnięcie ciszy wewnętrznej, uspokojenia, wejścia w siebie i przyjrzenia się swoim pragnieniom, marzeniom i tęsknotom, które tak trudno wyrazić w hałaśliwym środowisku.
O tym czym jest hałas i jak się go bada, dlaczego potrzebne są w mieście strefy ciszy, jaka jest specyfika hałasu wielkomiejskiego i jak go unikać, porozmawiają 29 października o godzinie 18:00 eksperci i uczestnicy debaty „Cisza – prawo czy przywilej?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 14, 21 i 28 listopada o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.
DEBATA – 29 PAŹDZIERNIKA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
Goście debaty:
dr Joanna Jurga – neuroarchitektka, badaczka i wykładowczyni
dr Bartosz Barański – geograf, planista przestrzenny, badacz polifoniczności Warszawy
dr Bartosz Barański – geograf, planista przestrzenny, badacz polifoniczności Warszawy
WARSZTATY – 14, 21, 28 LISTOPADA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)
Prowadzenie:
dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Na warsztaty obowiązują zapisy: https://forms.office.com/e/WVWuRrd1AD
_____________________
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z rolą i znaczeniem ciszy w antropologii Karola Wojtyły, analizując głównie jego młodzieńczy poemat „Pieśń o Bogu ukrytym”.
_____________________
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z rolą i znaczeniem ciszy w antropologii Karola Wojtyły, analizując głównie jego młodzieńczy poemat „Pieśń o Bogu ukrytym”.
Debata oraz warsztaty są podsumowaniem tegorocznego cyklu Centrum Myśli Jana Pawła II pt. „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci od marca do czerwca rozmawiali z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich byli psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy.