Jesień 2024, nr 3

Zamów

Chanukowe spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Psalmu 30

04 grudnia 2018

18:00-19:00

W trzecim dniu żydowskiego święta Chanuki Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na kolejne Bliskie Spotkanie wokół Psalmów – tym razem wokół Psalmu 30. W programie: modlitwa, śpiew, komentarz żydowski Konstantego Geberta, komentarz chrześcijański s. dr. Judyty Pudełko, wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej z komentarzem autorki.

Chanukowe spotkanie chrześcijan i Żydów odbędzie się we wtorek, 4 grudnia 2018 r., o godz. 18:00 w warszawskiej synagodze Ec Chaim. „Więź” jest patronem medialnym tego cyklu spotkań organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Do udziału w spotkaniu konieczna jest rejestracja pod adresem prchiz@prchiz.pl.

„Wysławiać będę Ciebie, Panie, żeś podniósł mnie,
a nie dałeś moim wrogom triumfować nade mną”
(Ps 30, tłum. Czesław Miłosz).

Szczegółowy program spotkania:
– zapalenie świeczek chanukowych,
– lektura psalmu 30 po hebrajsku i po polsku.
– komentarz żydowski: Konstanty Gebert,
– komentarz chrześcijański: s. dr Judyta Pudełko PDDM
– komentarze i refleksje uczestników,
– wspólny śpiew po hebrajsku i po polsku: Hinei ma tow / „Zobaczcie, jak jest dobrze”,
– pokaz wycinanek Moniki Krajewskiej z cyklu „Dybuk” i opowieść autorki o użytej w nich religijnej symbolice.

Konstanty Gebert – twórca i pierwszy redaktor naczelny żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Z wykształcenia psycholog. Wybitny publicysta w dziedzinie polityki międzynarodowej, znany też pod podziemnym jeszcze pseudonimem Dawid Warszawski. Autor książek z różnych dziedzin, m.in. „54 komentarze do Tory”, „Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat”, „Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela”, „Obrona poczty sarajewskiej”, „Dziesięć dni Europy”.

Wesprzyj Więź

S. dr Judyta Pudełko PDDM – należy do Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Biblistka, studiowała w Warszawie i w Jerozolimie. Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Autorka m.in. książki „Wierny przyjaciel lekarstwem życia (Syr 6,16). Koncepcja przyjaźni w Księdze Syracydesa”. Zaangażowana w duszpasterstwo biblijne. Członkini zwyczajna Stowarzyszenia Biblistów Polskich i przewodniczka pielgrzymek po Ziemi Świętej.

Monika Krajewska – w swojej twórczości artystycznej zajmuje się m.in. wycinanką żydowską, fotografią i kaligrafią. Autorka słynnego, wydanego w 1982 r., albumu „Czas kamieni”, zawierającego jej czarno-białe fotografie z rozrzuconych po Polsce cmentarzy żydowskich. Pomysłodawczyni wystroju fasady budynku Muzeum Polin, stosującego zwielokrotnione kaligrafie z kilkujęzyczną inskrypcją słowa „Polin”. Jej wycinanki cechuje – jak pisała w „Więzi” Ewa Kiedio – „misterność i misteryjność”.

Ilustracja wydarzenia to wycinanka Moniki Krajewskiej „Wołałam…” (z cyklu „Dybuk”). Wszelkie prawa zastrzeżone.