77. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie
11-27 sierpnia 2019
15:00-22:00
W 77. rocznicę zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie zapraszamy na uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. „Więź” jest partnerem obchodów.
Tegoroczny program:
OTWOCK
11 sierpnia 2019 r. (niedziela), godz. 15.00
Śladami życia. Rowerowy spacer szlakiem pozostałości żydowskiego świata w Otwocku
Rozpoczęcie: PKP Otwock
Od kilku lat zapraszamy w sierpniu na spacery i wycieczki poświęcone tragicznym dziejom zagłady żydowskiej społeczności Otwocka. W tym roku chcemy również pokazać życie, które tu kwitło i było udziałem kilku pokoleń Żydów. Zobaczymy, co pozostało w przestrzeni naszego miasta i do dziś przypomina o historii i kulturze żydowskich współobywateli Otwocka.
Wycieczkę poprowadzi Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
Przewidywany czas trwania: co najmniej 2 godziny
19 sierpnia 2019 r. (poniedziałek), godz. 19.00
Marsz pamięci i modlitwy w 77. rocznicę zagłady otwockich Żydów
UWAGA! Rozpoczęcie: Otwock, ul. Warszawska 5, od strony ul. Dłuskiego.
Następnie marsz wyruszy tradycyjnie do miejsca pamięci Żydów otwockich przy ul. Reymonta.
Patronat honorowy: Prezydent Otwocka Jarosław Margielski
FALENICA
20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 18.00
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić ofiary tej wielkiej tragedii na Uroczyste Spotkanie, połączone z modlitwą ekumeniczną, przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, Warszawa, ul. Patriotów róg Frenkla.
20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 19.00
Premiera filmu „Falenicka Atlantyda”, reż. Ireneusz Dobrowolski (dla zaproszonych gości), KinoKawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A.
„Falenicka Atlantyda” to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli i pozostawili swoje historie dzieciom. To nieliczne zabytki ukryte teraz pomiędzy nowymi budynkami, oraz stare dokumenty i fotografie czekające jeszcze na odkrycie. „Falenicka Atlantyda” ma pokazać świat, którego już nie ma. Chcemy dać wiedzę i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako «małej ojczyzny», której centrum była przed wojną właśnie Falenica.
Film dokumentalny, którego celem było ocalenie od zapomnienia historii Falenicy, to projekt społeczny, którego inicjatorem jest Ireneusz Dobrowolski – reżyser, którego ostatni film „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski”, będący jednocześnie pierwszym polskim dokumentem Netflixa, wyprodukował Leonardo DiCaprio.
20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 20.30
Otwarty pokaz plenerowy filmu „Falenicka Atlantyda”, reż. Ireneusz Dobrowolski (ogródek KinoKawiarni Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A)
27 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 20.30
„Muzyka odnaleziona”. Koncert Kapeli Niwińskich
KinoKawiarnia Stacja Falenica, Warszawa, ul. Patriotów 44A (wstęp wolny)
Kapela Niwińskich wprowadzi słuchaczy w nastrój weselny. Usłyszymy tradycyjne żydowskie tańce i melodie weselne, hymny, pieśni, ale także żydowskie polki, mazury, oberki i walce grywane przez żydowskich muzykantów na polskich weselach i zabawach, na wsiach i w miasteczkach. Muzyka, którą usłyszymy, jest wyrazem wielowiekowego współistnienia dwóch kultur: polskiej i żydowskiej, ich wzajemnego przenikania i wzajemnych inspiracji.
Niwińscy zagrają w składzie typowym dla polskich i żydowskich, wiejskich orkiestr z okolic centralnej Polski : dwoje skrzypiec, basetla, baraban, wzbogacone o nieznane w tym rejonie cymbały. 27 sierpnia Kapela zagra w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce, Olena Yeremenko – skrzypce II, Maryza Nawrocka – śpiew, Magdalena Sobczak – cymbały, Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy, Piotr Domagalski – basy.
Więcej informacji o koncercie: tutaj
ORGANIZATORZY:
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka
Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie
Europejski Instytut Kultury Fundacja
PARTNERZY:
Urząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy
Kinokawiarnia „Stacja Falenica”
Świdermajer.info
„Więź”
Polska Rada Chrześcijan i Żydów
Kontakt z organizatorami:
e-mail: zydzi.otwoccy@op.pl
instytutkultury1@gmail.com