Zima 2024, nr 4

Zamów

Marsz pamięci i modlitwy w Otwocku

19 sierpnia 2016

19:00-21:00

19 sierpnia odbędzie się w Otwocku marsz pamięci i modlitwy w 74. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Organizatorami marszu są: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich (któremu przewodniczy redaktor naczelny WIĘZI Zbigniew Nosowski) oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak 19 sierpnia 1942 r. Tego dnia niemieccy oprawcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta).

Wesprzyj Więź

Urządzone przez hitlerowców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim. Przebywali w nim Żydzi wcześniej mieszkający na terenie Otwocka i Karczewa, a także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.

Jednocześnie niektórych Żydów Niemcy rozstrzeliwali na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zginęło ok. 600 osób. Rozstrzeliwania kontynuowano w sierpniu i wrześniu.  Łącznie zastrzelono tam ok. 2000 osób, które zdołały ukryć się przed transportem śmierci. Od sierpnia 1949 r. w miejscu ich pochówku stoi kamień pamięci.

Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, władzami miasta i innymi instytucjami organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów.