Lato 2021, nr 2

Zamów

O. Kozacki: Gdy zostałem prowincjałem, przekonałem się, że Dariusz Godawa żyje obok zasad zakonu

Nie wiem, czy jego finanse są przejrzyste, ani czy procent, który idzie na jego utrzymanie z datków to przesada. Nie dostrzegłem krzywdy dzieci. Istotne było jego nieposłuszeństwo i to jest powód jego wydalenia – mówi o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów.

Śląskość i polskość. Czy Szczepan Twardoch nie może być Polakiem w sensie obywatelskim?

To jest zaskakujący paradoks: Szczepan Twardoch, publicysta „Gazety Wyborczej”, inspirator środowisk liberalnych, jest w istocie swych poglądów kontynuatorem myśli endeckiej.

Orbán: Nigdy nie będziemy chcieli takiego rozdziału Kościoła od państwa, jak na Zachodzie

My jesteśmy zdecydowanie przeciwko migracji, a Kościół katolicki ma swoje stanowisko. Z tego można łatwo skonstruować opowieść, że Ojciec Święty i premier Węgier się „nie rozumieją”, „nie zgadzają się”, jak również – że „nie chcą się widzieć” – mówi premier Węgier Viktor Orbán w rozmowie chorwackiego tygodnika katolickiego „Glas Koncila”.

Nieuprzywilejowane

Coraz trudniej ocalić wiarę w to, że kultura, w której funkcjonujemy, pomaga kobiecie w budowaniu wiary we własne kompetencje.

„Afera mailowa”, czyli (dalsza) erozja państwa PiS

Skandaliczne jest nie to, że doszło do włamania na konta mailowe polityków, ale to, jakie były tego okoliczności.

Kulisy rezygnacji kard. Reinharda Marxa

Przed złożeniem rezygnacji przez metropolitę Monachium pojawiały się poważne zarzuty, dotyczące głównie jego zaniedbań w poprzedniej diecezji – Trewirze.

Pedofile. Kim są, dlaczego krzywdzą

Nie skupiałabym się na tym, jak rozpoznać potencjalnego sprawcę wykorzystania seksualnego, a na tym, by umieć rozpoznać i interpretować sygnały wysyłane przez dziecko – mówi psycholożka i seksuolożka prof. Maria Beisert. 

Nosowski: Jestem rozczarowany polityką personalną Franciszka w polskim Kościele i tanim miłosierdziem Watykanu

Klucz do rozwiązania wielu problemów wcale nie leży w Polsce, jest w Stolicy Apostolskiej. Niestety, Franciszek wciąż nie przekręca tego klucza w drzwiach. Nie otwiera drzwi do jawności – mówi redaktor naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski w „Gazecie Wyborczej”.

Wiara
Tradycjonaliści. „Nadzwyczajna forma” katolicyzmu czy jego odłam?

W różnorodnym Kościele powszechnym jest miejsce dla konserwatystów, liberałów, wspólnot charyzmatycznych, neokatechumenalnych i innych. Jest też „nawa” dla tzw. tradycjonalistów.

Michał Jóźwiak
+ Pokaż więcej
Kultura
Niemiejsca i nieczas Adama Wodnickiego

Powracając do odległych przeżyć, odczuwał ich nierealność, pisząc, że ma wrażenie, iż wydarzyły się w innym życiu. I choć pragnął oddawać je jak najwierniej, miał świadomość, że są tą cząstką prawdy, która była światłem dawno zgasłej gwiazdy.

Monika Mellerowska
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info