Zima 2024, nr 4

Zamów

Czego chcą Ukraińcy?

Mykoła Riabczuk. Fot. Jan Piszczatowski / KIK

Bez względu na to, jak bardzo Ukraińcy pragną pokoju, muszą dążyć do zwycięstwa, bo po prostu nie mają żadnej innej realnej alternatywy. Dlatego – pomimo niewyobrażalnego zmęczenia i kolosalnych strat – także w trzecim roku wojny 89% Ukraińców wierzy, że ich kraj ostatecznie zwycięży.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024, w dziale „Z drugiej strony Bugu”. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Tytułowe pytanie z pozoru jest czysto retoryczne. Bo tak naprawdę czego innego, jak nie pokoju, mogą chcieć ludzie w trzecim roku pełnowymiarowej wojny, która przyniosła już dziesiątki tysięcy zabitych, setki tysięcy rannych, miliony uchodźców i totalne zniszczenie infrastruktury cywilnej, przede wszystkim energetycznej? Ale jeśli przyjrzymy się (chociażby na Facebooku) temu, czego życzą sobie Ukraińcy z okazji urodzin czy w innych podobnych sytuacjach, to zobaczymy tam najczęściej życzenia nie „pokoju”, a „zwycięstwa”.

Dla Ukraińców te dwa słowa są prawie tym samym. Im naprawdę trudno jest przyjąć je oddzielnie – bez zwycięstwa pokój jest kapitulacją. Rosja nie pozostawiła im wyboru, otwarcie ogłaszając cel wojny: zniszczenie ukraińskiego narodu i państwa. Przez pewien czas maskowano go za pomocą obłudnej retoryki o „denazyfikacji i demilitaryzacji” Ukrainy, „zagrożeniach wynikających z rozszerzenia NATO”, „obronie rosyjskojęzycznej ludności” i podobnymi bzdurami, w które uwierzyło wielu cudzoziemców, a niektórzy z nich wierzą w nie nadal.

Wesprzyj Więź

Na szczęście Ukraińcy nigdy nie mieli złudzeń co do tego, jaki jest ten cel, a więc tym bardziej nie mają ich teraz – po tym wszystkim, co Rosjanie zrobili na terenach przez siebie okupowanych i robią dalej na całym terytorium Ukrainy za pomocą swych rakiet, bomb, pocisków, jednocześnie mówiąc już wprost, że odbierają Ukraińcom i Ukrainie prawo do istnienia.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

    • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
      z bezpłatną dostawą w Polsce
    • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
    • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
    w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Przełożył z języka ukraińskiego Marek S. Zadura

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.