Zima 2024, nr 4

Zamów

Gdybyś pytał

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Poza miłością i wdzięcznością do swoich emocji podchodź z dystansem. Powtarzaj sobie zwłaszcza, że zacietrzewienie nie jest gorliwością, nienawiść nie jest słusznym gniewem, rozżalenie nie jest poczuciem sprawiedliwości. I że póki naprawdę nie wybaczyłeś, jesteś niewolnikiem tego, kto cię skrzywdził.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako felieton z cyklu „Na progu”. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

W Kubusiu Puchatku, który oczywiście jest tylko z pozoru książką dla dzieci, a tak naprawdę stanowi głębokie dzieło filozoficzne, znajduje się scena, gdy Puchatek z Prosiaczkiem postanawiają złapać Słonia do Strasznie Głębokiego Dołu. Pada pytanie: gdzie ów Dół należy wykopać? Wtedy „Prosiaczek powiedział, że najlepsze miejsce byłoby tam, gdzie będzie stał Słoń akurat przed samym wpadnięciem, tylko o krok dalej” (tłum. Irena Tuwim).

Wesprzyj Więź

Na podobnej zasadzie są teksty, które właściwie należałoby napisać, gdy nasze życie będzie się kończyć, tylko chwilę wcześniej. Kłopot polega na tym, że Słoń nie będzie czekać, aż skończymy robotę. Błaznuję, ale oczywiście dlatego, że chyba nigdy nie wspominałem o czymś aż tak poważnym.

Dlatego napisałem poniższy tekst zawczasu (tak przynajmniej mi się zdaje). Nie mam, rzecz jasna, wątpliwości, że istnieją ludzie, których przekonania są bardziej godne uwagi. Jeśli spisałem te 33 punkty, to na wypadek, gdybyś mimo to zapytał akurat mnie.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

    • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
      z bezpłatną dostawą w Polsce
    • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
    • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
    w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.