Jesień 2024, nr 3

Zamów

Franciszek: Zamiast o „niepełnosprawnościach”, mówmy o „różnych sprawnościach”

Franciszek na konsystorzu 2 października 2023 r. Fot. Mazur / cbcew.org.uk

Inkluzywność nie polega jedynie na przystosowywaniu struktur, ale na zmianie mentalności, na uznaniu osób z niepełnosprawnościami za pełnoprawnych członków społeczeństwa – mówi papież Franciszek.

O zmianie sposobu mówienia i myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, a także o braku zgody na traktowanie ich jako mniej wartościowych członków społeczeństwa mówił papież Franciszek podczas spotkania z uczestnikami szczytu G7 „Integracja i Niepełnosprawność”, których przyjął w czwartek rano na audiencji. 

Franciszek zachęcił do zmiany sposobu myślenia i mówienia o osobach z niepełnosprawnościami. Podkreślił, że każdy człowiek posiada pewne ułomności. – Zamiast więc mówić o „niepełnosprawnościach”, mówmy o „różnych sprawnościach”. Wszyscy mamy jakieś sprawności – stwierdził.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.

Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Odnosząc się do podpisanego w środę przez uczestników szczytu Dokumentu z Solfagnano, poświęconego inkluzywności, umożliwieniu samodzielności i docenieniu osób z niepełnosprawnościami, papież zauważył, że tematy te są zbieżne z wizją Kościoła dotyczącą godności osoby ludzkiej. – Każda osoba jest integralną częścią powszechnej rodziny ludzkiej i nikt nie może być ofiarą kultury odrzucenia. Nikt. Ta kultura tworzy uprzedzenia i szkodzi społeczeństwu – mówił papież.

Zwrócił też uwagę, że ofiarami kultury odrzucenia padają zwłaszcza osoby starsze. – Starsi są mądrością, a odrzuca się ich niczym brzydkie buty – przyznał. Potępił również aborcję, której ofiarami padają osoby z podejrzeniem niepełnosprawności, nazywając ją „odsyłaniem nienarodzonych do nadawcy”.  

Franciszek przypomniał, że inkluzywność nie polega jedynie na przystosowywaniu struktur, ale na „zmianie mentalności, aby osoby z niepełnosprawnościami były uznawane za pełnoprawnych uczestników życia społecznego”. Porównał troskę jedynie o dostęp do struktur i usług do polityki „asystencjalizmu”, dla której alternatywą powinny być sprawiedliwość i poszanowanie godności osób z niepełnosprawnościami.

– Wszystkie kraje mają obowiązek zapewnienia takich warunków, w których każda osoba może rozwijać się integralnie, w inkluzywnym społeczeństwie – powiedział. W ocenie papieża prawdziwy rozwój nie jest możliwy bez wkładu, jaki mogą do społeczeństwa wnieść najsłabsi, zaś ich godność nie będzie w pełni poszanowana, jeśli nie będą oni mieli dostępu do rynku pracy, a także możliwości udziału w życiu kulturalnym i aktywnościach sportowych.

Franciszek wyraził też przekonanie, że nowoczesne technologie mogą stać się potężnymi narzędziami integracji, jeśli dostępność do nich będzie powszechna. Zaznaczył, że powinny one służyć „kulturze spotkania i solidarności” i być mądrze wykorzystywane, „aby nie powodowały dalszych nierówności, ale stały się narzędziem ich przezwyciężania”.

Wesprzyj Więź

Szczyt G7 „Inkluzywność i Niepełnosprawność” odbywał się w minionych dniach w Asyżu i Perugii. Oprócz ministrów odpowiadających za politykę dotyczącą osób z niepełnosprawnościami brali w nich udział także przedstawiciele z krajów Unii Europejskiej, Kenii, Tunezji, RPA i Wietnamu.

Przeczytaj też: Są na tym świecie rzeczy niemożliwe, czyli o dotknięciu rzeczywistości

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.