Jesień 2024, nr 3

Zamów

Jakiego prawa Polacy chcą dla par jednopłciowych?

Fot. Julita / Pixabay

62 proc. Polek i Polaków uważa, że osoby tej samej płci pozostające w stałym związku powinny mieć prawo do zawierania związków partnerskich – wynika z badania More in Common Polska.

Trwają właśnie prace legislacyjne nad ustawą o związkach partnerskich. More in Common Polska – organizacja non-profit działająca na rzecz wspierania obywatelskiej kultury dialogu, demokracji i przeciwdziałania polaryzacji politycznej – zapytało Polki i Polaków o ich stosunek do kwestii uregulowania sytuacji prawnej osób tej samej płci pozostających w stałych związkach.

Przeprowadzone badanie koncentruje się na dwóch aspektach – prawnym uregulowaniu relacji pomiędzy partnerami lub partnerkami oraz na kwestii opieki par jednopłciowych nad dziećmi.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.

Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Według badania 62 proc. ankietowanych Polek i Polaków uważa, że osoby tej samej płci pozostające w stałym związku powinny mieć prawo do zawierania związków partnerskich. Przeciwnych temu jest 33 proc. uczestników badania.

Największymi zwolennikami wprowadzenia związków partnerskich są osoby poniżej 30 roku życia, a w grupie od 18 do 24 roku życia związki partnerskie osób tej samej płci traktowane są wręcz jako coś oczywistego i popiera je 84 proc. osób. Rozwiązanie to cieszy się także większościowym poparciem wśród wszystkich grup wiekowych.

Za wprowadzeniem związków partnerskich opowiada się również większość wyborców czterech z pięciu największych sił w polskim parlamencie.

Ciekawe, że – poza jednoznaczną akceptacją ze strony sympatyków partii z obecnej koalicji rządzącej (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi) – związki partnerskie par jednopłciowych popiera również większość wyborców Konfederacji. Przeciwnych im jest natomiast większość elektoratu Prawa i Sprawiedliwości – 63 proc.

Z badania wynika, że poparciem większości polskiego społeczeństwa cieszy się nie tylko wprowadzenie związków partnerskich. 51 proc. ankietowanych uważa bowiem, że pary jednopłciowe powinny mieć również prawo do zawierania małżeństw. Rozwiązanie to chętniej popierają, podobnie jak w przypadku związków partnerskich, kobiety (55 proc.) niż mężczyźni (48 proc.). 

Rozwiązaniem prawnym, które nie uzyskało poparcia większości społeczeństwa, jest kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Sprzeciwia się mu 58 proc. badanych. W większości popierają je tylko najmłodsi Polacy poniżej 30 roku życia, wyborcy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

50 proc badanych uważa natomiast, że w kwestii opieki nad dzieckiem partnera/partnerki w parach jednopłciowych, partnerowi/partnerce powinno przysługiwać prawo do opieki na równi z biologicznym rodzicem.

Aż 65 proc. uczestników badania jest gotowych uznać prawo partnera do opieki na dzieckiem w przypadku śmierci rodzica pozostającego w stałym związku jednopłciowym. Zdecydowanymi przeciwnikami takiego rozwiązania jest 17 proc. badanych.

Autorzy badania zauważają, że „niemal połowa osób, która sprzeciwia się adopcji, zgadza się na przejęcie opieki nad dzieckiem przez partnera po śmieci biologicznego rodzica”. Dodają, że „w tym przypadku zauważalna jest empatyczna postawa wobec dziecka i postawienie troski nad dzieckiem ponad własnymi przekonaniami dotyczącymi praw par jednopłciowych”.

Wesprzyj Więź

Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię IPSOS na zlecenie More in Common Polska na reprezentatywnej grupie 1504 Polek i Polaków metodą CATI/CAWI (za pomocą elektronicznej ankiety) w dniach 10-20 września.

KJ  

Przeczytaj też: Ewa Hołuszko: Boga nie oszukiwałam

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.