Lato 2021, nr 2

Zamów

Profesor przechodzi przez bramę. Pożegnanie Henryka Samsonowicza

Czy mógłby przypuszczać, że kiedyś jego życie przejdzie do historii uniwersytetu, do historii Polski, i samo stanie się historią?

Franciszek: Ubodzy są narzędziem zbawienia

Jezus nie tylko staje po stronie ubogich, ale dzieli również z nimi los. To przesłanie dla Jego uczniów po wszystkie czasy – pisze papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Ubogich.

Tradycjonaliści. „Nadzwyczajna forma” katolicyzmu czy jego odłam?

W różnorodnym Kościele powszechnym jest miejsce dla konserwatystów, liberałów, wspólnot charyzmatycznych, neokatechumenalnych i innych. Jest też „nawa” dla tzw. tradycjonalistów.

Uprzejmie informuję, że piłka nożna jest zabawą

Przegrana ze Słowacją to narodowa katastrofa? Opamiętajta się, ludzie.

Nakam znaczy mściciel

Zatrujemy wodociągi wielkich niemieckich miast – oznajmia Aba. – Berlin, Monachium, Norymberga. – Żydów od średniowiecza oskarżano o zatruwanie studni! Naprawdę chcesz to zrobić? – pyta któryś z „Azjatów”.

Odzyskiwanie lewicy. O książce „Państwo czy rewolucja”

Andrzej Friszke przyzwyczaił nas w swoich książkach, że przyjmuje perspektywę przezroczystego kronikarza-rekonstruktora. Tę optykę w „Państwie czy rewolucji” porzucił. Odbyło się to z wielką korzyścią dla narracji.

Pomnikowy wariat

Wyobrażam sobie, jak musiał się czuć w ostatnich godzinach życia, sam wśród tłumu Żydów, których nienawidził. Tylko dlaczego z trzech tysięcy mieszkańców Olkusza zamordowanych w Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1942 roku jedynie on dostąpił zaszczytu, by jego nazwisko zostało wyryte na pomniku?

Franciszek do kard. Marxa: Musimy wziąć odpowiedzialność, milczenie kończy się fiaskiem

Punktem wyjścia z obecnego kryzysu jest pokorne wyznanie: popełniliśmy błąd, zgrzeszyliśmy. Nie uratują nas ani sondaże, ani potęga instytucji. Nie uratuje nas prestiż Kościoła, który ma tendencję do ukrywania swoich grzechów; nie uratuje nas siła pieniądza ani opinia mediów.

Wiara
Franciszek: Jest coś gorszego niż kryzys – tragedia jego zmarnowania

Jeśli nie będziemy dbać o siebie nawzajem, zaczynając od najmniejszych, od najbardziej dotkniętych, włączając w to stworzenie, nie uda się nam uleczyć świata – mówi papież Franciszek w najnowszym wywiadzie rzece „Świat jutra”.

Domenico Agasso
+ Pokaż więcej
Kultura
Niemiejsca i nieczas Adama Wodnickiego

Powracając do odległych przeżyć, odczuwał ich nierealność, pisząc, że ma wrażenie, iż wydarzyły się w innym życiu. I choć pragnął oddawać je jak najwierniej, miał świadomość, że są tą cząstką prawdy, która była światłem dawno zgasłej gwiazdy.

Monika Mellerowska
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info