Jesień 2021, nr 3

Zamów

Stefan Wyszyński byłby zaskoczony

Może to, co nas przed laty uchroniło przed ateizacją, dziś przyspiesza sekularyzację i prywatyzację wiary, odpycha młodych od Kościoła? To nie są banalne pytania i osobista świętość Stefana Wyszyńskiego nie powinna prowadzić do ich unikania.

„Wszystkie nasze strachy” to najbardziej duchowy polski film od lat. Wybuchną o niego awantury

Film Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta może przyczynić się do dialogu między katolikami a osobami LGBT. Stanie się to jednak tylko wtedy, gdy obejrzymy go z otwartą głową i bez obciążenia bieżącą polityką.

Pulsujące konwencje „Hiacynta”, czyli co potrafi kino gatunkowe

Najnowszy film Piotra Domalewskiego jest „ważny”, „potrzebny” i najpewniej „wywoła dyskusje”, ale przede wszystkim naprawdę świetnie się go ogląda.

Czy po tym, co zrobił Paweł M., ja i ty możemy uważać, że Ewangelia to prawda?

Nie można winić osób wykorzystanych przez dominikanina za to, że nie umiały się rozprawić z jego teologicznymi aberracjami.

Głos tego milczenia wzmacnia nasze serca. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”

Barbara Sadowska podeszła do otwartej trumny, uśmiechnęła się do syna i zaczęła wkładać drobiazgi do środka. Wyprawiała go jak na długą wycieczkę w nieznane.

O możliwości zbawienia ateistycznego

Zbawienie zaproponowane przez Luca Ferry’ego utożsamione jest z przekraczaniem siebie w gestach miłości, poświęcenia, wierności, zaufania – na tym polega transcendencja w immanencji. Ale czy rzeczywiście jedynym sposobem „zbawiania” siebie jest pozostawianie dobra w innych?

Jak opowiadać historię ludową?

Zwrot badaczy i czytelników w kierunku zwykłych ludzi – już nie stowarzyszeń czy ruchów politycznych, ale codzienności właśnie – jest elementem większej zmiany kulturowej, która zakłada zakwestionowanie roli elit, a także lekceważenie instytucji życia społecznego. Dyskutują: Piotr Guzowski, Dobrochna Kałwa, Adam Leszczyński oraz Andrzej Friszke i Grzegorz Pac („Więź”).

Sprawa Róberta Bezáka. Papież wspiera biskupa zmiażdżonego przez rzymską kurię

To jest moja rehabilitacja. Innej już nie chcę – powiedział niedawno abp Róbert Bezák po odprawieniu mszy wspólnie z Franciszkiem w Watykanie. Teraz na Słowacji papież wykonał wobec przedwcześnie odwołanego hierarchy kolejne symboliczne gesty.

Polska
Meduza przy polsko-białoruskiej granicy

Czy będę mógł dziś spokojnie pójść do kościoła i pomodlić się za biednych, opuszczonych i głodujących, zapomniawszy o kobiecie, która patrzy przez kolczaste zasieki?

Ks. Andrzej Muszala
+ Pokaż więcej
Historia
Banda Rakowskiego. Początki tygodnika „Polityka”

Bez Mieczysława Rakowskiego taka konstelacja personalna, jaka uformowała się w „Polityce”, nie byłaby możliwa – kierownictwo partii nikomu innemu by na to nie pozwoliło.

Michał Przeperski
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Cezary Gawryś

Moim przekornym zdaniem

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info
„Kościół. (Nie)zerwane więzi”. Spotkanie ze Zbigniewem Nosowskim

Spotkanie z redaktorem naczelnym „Więzi” w ramach Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego odbędzie się w siedzibie Fundacji Alegoria 30 września o godz. 18:30. Organizatorzy zorganizują transmisję online z wydarzenia.

Więcej
Gala Nagrody Dziennikarskiej Ślad im. bp. Jana Chrapka 2021

Gala nagrody dziennikarskiej ŚLAD im. bp. Jana Chrapka odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich 5 października 2021 r. Nominowani są: Monika Białkowska, Sebastian Duda i Paulina Guzik. Nagrodę specjalną „Diamentowy Ślad” otrzyma Jan Turnau.

Więcej