
Przez ponad pięćdziesiąt lat intensywnej pracy dał się poznać jako człowiek z wielką determinacją budujący zbliżenie chrześcijan ponad podziałami wyznaniowymi.
5 kwietnia w wieku 84 lat zmarł prof. Karol Karski – czołowy teolog luterański i ekumenista, autor licznych artykułów i kilku książek, poświęconych sprawom jedności chrześcijan. Wniósł ogromny wkład w popularyzację i znajomość idei ekumenicznych w Polsce. Przez wiele lat był profesorem w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Karol Hubert Karski urodził się 3 listopada 1940 w Katowicach; tam też ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, a następnie Wydział Teologiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). Przez trzy lata pracował jako wolny publicysta, po czym przez rok był sekretarzem redakcji kwartalnika „Posłannictwo”, wydawanego przez Kościół Polskokatolicki w latach 1932-90 (do 1971 r. w formie miesięcznika).
W latach 1970-82 pracował w Polskiej Radzie Ekumenicznej jako zastępcą kierownika Wydziału Prasy, Studiów i Kontaktów Zagranicznych. Równolegle w 1972 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Ekumenicznym w Bossey k. Genewy, a w 1978 obronił w ChAT doktorat z nauk teologicznych. W 1977 powołano go na sekretarza Podkomisji ds. Dialogu Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. W 1983 został zastępcą redaktora naczelnego, a następnie redaktorem naczelnym (do 2019 r.) kwartalnika, potem półrocznika „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, wydawanego przez Instytut Novum Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego.
Równocześnie przez wiele lat przez wiele lat wykładał zagadnienia ekumenizmu i teologię protestancką Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (ATK). Od 1988 był członkiem Societas Oecumenica – międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytuty i badaczy tematyki ekumenicznej. Przewodniczył również Radzie Naukowej tego pisma.
W 1991 rozpoczął pracę naukową na ChAT. W 1992 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii ekumenicznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W rok później objął stanowiska profesora nadzwyczajnego i kierownika Katedry Ekumenizmu ChAT. W latach 1996-2002 był prorektorem tej uczelni. W 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W latach 2011-12 był kierownikiem studiów doktoranckich ChAT. W latach 2007-11 był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Był jednym z najaktywniejszych ekumenistów w Polsce. Był też prezesem Zarządu Fundacji Ekumenicznej „Tolerancja”. Od 16 lutego 2009 był prezesem warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Otrzymał liczne odznaczenia, m.in. nagrodę św. Brata Alberta w zakresie ekumenizmu oraz medal „Serce dla serc” za działalność ekumeniczną, i w 2003 Medal „Zasłużony dla Tolerancji”.
21 grudnia 2010 Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Polska Rada Ekumeniczna zorganizowały w Sali Synodalnej im. bp. Andrzeja Wantuły w Warszawie, uroczystość z okazji 70. urodzin profesora, podczas której wręczono mu księgę pamiątkową pt. „Ekumenizm i ewangelicyzm. Studia ofiarowane Profesorowi Karolowi Karskiemu w 70. urodziny”, pod red. Marcina Hintza i Tadeusza J. Zielińskiego. Księga zawiera m.in. wykaz publikacji jubilata i przedstawia jego dorobek promotorski i recenzencki.
W 2014 roku Senat ChAT nadał mu Medal za Zasługi dla Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a w 2023 r. Polska Rada Ekumeniczna Nagrodę „Na rzecz jedności chrześcijan”. W laudacji napisano wtedy: „Przez ponad pięćdziesiąt lat intensywnej pracy zawodowej i społecznej prof. Karol Karski dał się poznać jako człowiek z wielką determinacją budujący zbliżenie chrześcijan ponad podziałami wyznaniowymi, wolny od uprzedzeń konfesyjnych, życzliwie wspierający inicjatywy ekumeniczne pochodzące z różnych kręgów kościelnych, szczególnie doceniający rolę młodzieży i kobiet. Człowiek słowny, rzetelny, niestrudzenie pracowity i obowiązkowy. Znakomity przykład śląskiej solidności i odpowiedzialności!”
Napisał ponad 700 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz osiem książek, w tym „Dążenia ekumeniczne we współczesnym świecie”, która to pozycja doczekała się dwóch wydań (1974 i 1986) i stanowi prawdziwą encyklopedią w zakresie historii i istoty ruchu na rzecz jedności chrześcijan.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.
Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.
Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:
Nabożeństwo pożegnalne odbędzie się w poniedziałek 14 kwietnia o godz. 13:00 w kościele Świętej Trójcy na Placu Małachowskiego 1 w Warszawie. Prof. Karski zostanie pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie.
Przeczytaj również: Polak-luteranin
KAI, Luteranie.pl, KG