Reset w relacjach państwo–Kościół powinien być projektowany pod kątem przyszłej religijno-duchowej mapy Polski. Bez wiary w nieuchronność sekularyzacji, ale z mocnym postanowieniem konsekwentnego przestrzegania bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych, jak mówi Konstytucja RP.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.
– Wyciągnęliśmy z Kościoła całe paliwo polityczne, jakie było do wyciągnięcia. Dziś prawie nic z niego nie zostało – wyznał mi niedawno w rozmowie w cztery oczy czołowy polityk Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał przy tym, że jego ugrupowanie przyjęło strategię, którą w pierwszej połowie latach 90. krytykował Jarosław Kaczyński jako „najkrótszą drogę do dechrystianizacji Polski” (choć myślał wtedy o Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym)1.
Ośmioletni związek partnerski znacznej części (wizerunkowo postrzeganej jako większość) hierarchii kościelnej z obozem władzy Zjednoczonej Prawicy rozpadł się w wyniku rozstrzygnięcia wyborczego w październiku 2023 r. Wraz z nim wyczerpał się też model relacji państwo–Kościół, ukształtowany w III RP, który charakteryzował się rozległymi wpływami politycznymi Kościoła katolickiego, brakiem transparentności procesów decyzyjnych i dojrzałej, demokratycznej debaty, a przede wszystkim brakiem asertywności państwa wobec Kościoła. Rządy PiS były hiperbolizacją tego modelu, czym przyczyniły się do jego wyczerpania.
Pierwszy rok nowych rządów upłynął jednak głównie na wzajemnym ignorowaniu się władz państwowych i władz największego Kościoła w Polsce, a także na mniejszych i większych sporach, w których żadna ze stron nie wykazała się szczególnie wolą dialogu.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako część bloku tematycznego „Państwo–Kościół: potrzebny reset”.
Pozostałe teksty bloku:
Ks. Rafał Dudała, Helena Anna Jędrzejczak, Bartosz Machalica, Miłosława Zagłoba (dyskusja), „Kościół – w państwie czy w społeczeństwie obywatelskim?”
Michał Królikowski, „Projekt trudniejszy niż non possumus”
Karol Grabias, „Dyskusja o (lekcjach) religii, która się nie odbyła”