Zima 2024, nr 4

Zamów

Kościół – w państwie czy w społeczeństwie obywatelskim? [dyskusja]

Posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 16.10.2024 r. Fot. BP KEP

Czy konstytucyjna zasada autonomii i niezależności wymaga zmiany? Dyskutują: ks. Rafał Dudała, Helena Anna Jędrzejczak, Bartosz Machalica i Miłosława Zagłoba.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Zbigniew Nosowski Mija rok od czasu, gdy rządy objęła nowa koalicja, a w sferze relacji Kościół–państwo niewiele się zmienia. Co prawda, skończył się – jak to w „Więzi” nazywaliśmy – konkubinat państwowo-kościelny, ale wciąż mocno tkwimy w dotychczasowych schematach myślenia. Pani Miłosława Zagłoba współprzygotowywała trzy lata temu raport Państwo i Kościół na swoje miejsca – co z jego wcielaniem w życie?

Miłosława Zagłoba Mam nadzieję, że coś się niedługo ruszy. To skomplikowana materia, jest wiele zagadnień, które – mimo najszczerszych chęci – bardzo trudno rozwiązać.

Obecnie jestem ekspertem w zespole powołanym przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza do zaopiniowania możliwych rozwiązań w kwestii Funduszu Kościelnego: czy go zlikwidować, czy zreformować. Spotykamy się w zespole ekspertów od finansów publicznych, polityki społecznej i prawa. Im bardziej zagłębiamy się w temat i szukamy rozwiązań, tym więcej napotykamy problemów. Ale widzę determinację, żeby wywiązać się z obietnic danych wyborcom w 2023 roku, i myślę, że uda nam się wypracować odpowiednie rozwiązania.

Muszę też uczciwie przyznać, że sygnały, które płyną ze strony kościelnej – i nie mam na myśli wyłącznie Kościoła rzymskokatolickiego – nie są optymistyczne. Mamy często do czynienia wręcz z usztywnianiem stanowiska i niewielką gotowością do dialogu. To będzie duża przeszkoda do pokonania, dlatego że obie strony muszą gdzieś się spotkać i uzgodnić rozwiązania odpowiednie dla dobra wspólnego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

    • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
      z bezpłatną dostawą w Polsce
    • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
    • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
    w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Ks. Rafał Dudała – ur. 1975, prezbiter diecezji kieleckiej, rektor kościoła akademickiego Jana Pawła II w Kielcach, koordynator Centrum Duszpasterskiego Wesoła54. Dr hab. nauk o polityce i administracji, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor m.in. książek: System polityczny współczesnych Włoch. Dynamika zmian, La nozione della libertà religiosa nella dichiarazione „Dignitatis humanae”. Una riflessione sulla società e sulla cultura contemporanea.

Helena Anna Jędrzejczak – ur. 1985, historyczka idei, doktorka socjologii. Publicystka, członkini zespołu redakcyjnego „Kultury Liberalnej”. Pracuje w Instytucie Badań Edukacyjnych. Członkini Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego i wiceprzewodnicząca Rady Naukowej IBE. Należy do International Bonhoeffer Society. Interesuje się teologią ewangelicką, relacjami państwo–Kościół i społeczeństwem obywatelskim.

Wesprzyj Więź

Bartosz Machalica – ur. 1985, historyk i politolog, doktor nauk społecznych. Współzałożyciel socjaldemokratycznego think tanku Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Od czerwca 2023 r. członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2024 r. członek rządowej komisji ds. wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz interesy Rzeczypospolitej Polskiej.

Miłosława Zagłoba – radca prawny, prowadzi kancelarię prawną specjalizującą się w transgranicznej obsłudze prawnej procesów inwestycyjnych i negocjacjach. Wykłada prawo na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Kieruje sekretariatem Wspólnoty Demokracji. Członkini zespołu ekspertów Instytutu Strategie 2050, współautorka analizy programowej Kościół i państwo na swoje miejsca.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako część bloku tematycznego „Państwo–Kościół: potrzebny reset”.
Pozostałe teksty bloku:
Bartosz Bartosik, „Nowe otwarcie potrzebne na wczoraj. Rząd i Kościół”
Michał Królikowski, „Projekt trudniejszy niż non possumus”
Karol Grabias, „Dyskusja o (lekcjach) religii, która się nie odbyła”

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.