Zima 2024, nr 4

Zamów

Drobnomieszczańskie cnoty Stanisława

Michał Zioło OCSO. Fot. Jakub Szymczuk / Gość Niedzielny

Stali nieruchomo, otaczając mistrza, choć nie wyglądał… Żadnej dewiacji, nałogu, burzliwego romansu na boku. Nie wyglądał, ale potrafił znaleźć rym niemożliwy, nieprawdopodobny, genialny, cudownie przetłumaczyć nieprzekładalną grę słów z Szekspira. Chyba po to stali.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako felieton z cyklu „Jakotakość”. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Dużo ich. Za dużo.

Wesprzyj Więź

– Co za blamaż – wzdychał. Ani jednego rozwodu, dewiacji, większego nałogu, kuracji psychiatrycznej, burzliwego romansu na boku, pełnokrwistego podcięcia żył. Za to szare gafy, chandry trwające najwyżej tydzień. Nawet nie nijakość, bardziej jakotakość po poznańsku porządnie zorganizowana. A więc praca polonisty na uniwerku, później powrót do wielkiej płyty, sklejki paździerzowej, tektury, meblościanki.

I te małe, darmowe pociechy, kiedy idzie między blokami i słyszy z okna na którymś piętrze tę arię Mozarta „Non so più”. Lub pociechy płatne, jak choćby ta u fryzjera na rogu Libelta i placu Młodej Gwardii, całkiem blisko dominikanów, kiedy rozparty wygodnie w fotelu poddaje ufnie głowę zabiegom cyrulika i słucha umilającego monologu, wpisanego zresztą w cenę strzyżenia, rozpoczynającego się niezmiennie każdego miesiąca od słów: „Tak samo jeden porucznik, co żeśmy go mieli w wojsku, nazwisko Woźniak – chłop, panie, jak świca”.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

    • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
      z bezpłatną dostawą w Polsce
    • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
    • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
    w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.