Wierzymy w „Więzi”, że polityka, by odpowiadała na realne potrzeby osoby, musi angażować nas, obywateli i obywatelki, do aktywności.
Edytorial do wydania tygodnika „Więź co Tydzień” z 17 października 2024:
2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego. To najgorszy wynik od 2015 roku – czytamy w raporcie „Poverty Watch” EAPN Polska, które jest częścią największej europejskiej sieci walczącej z ubóstwem. Publikacja powstała z okazji wypadającego 17 października Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.
Dane zaprezentowane w badaniu dotyczą roku 2023, czyli końcowego okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wbrew zapowiedziom części zwolenników tej partii szalejąca inflacja najbardziej dotknęła przede wszystkim słabo zarabiających i rodziny. Co gorsze, rząd Koalicji 15 X planuje zamrożenie zasiłku rodzinnego na kolejne lata, co jeszcze bardziej pogorszy kondycję najuboższych rodzin.
To tylko jeden z przykładów kontynuacji polityki i trendów z czasu rządów Zjednoczonej Prawicy przez obecny rząd, który zmarnował w tym tygodniu okazję na świętowanie rocznicy wygranych wyborów, zamiast tego przez wiele godzin procedując kontrowersyjny projekt strategii migracyjnej.
Piszemy o tym w portalu Więź.pl nie dlatego, by zniechęcać do polityki. O nie. „Wraz z papieżem Franciszkiem jesteśmy przekonani, że polityka powinna niwelować nierówności społeczne, troszczyć się o interesy ubogich i włączać jak najwięcej osób w aktywność polityczną” – deklarowaliśmy w naszym personalistycznym „Manifeście niedokończonym”, który ukazał się w letnim numerze kwartalnika „Więź”.
Wierzymy, że polityka, by odpowiadała na realne potrzeby osoby, musi angażować nas, obywateli i obywatelki, do aktywności. Ta aktywność jest nie tylko pochodną naszych różnych uwarunkowań, uwikłań i trudności, związanych na przykład z brakiem czasu. To także w pewnej mierze kwestia decyzji.
Dlatego zapraszamy do zaangażowania przez lekturę tego, politycznego i personalistycznego zarazem, numeru „Więź co Tydzień”. Zwłaszcza, że rozpoczynamy w nim czteroodcinkowy cykl prof. Michała Królikowskiego na temat praworządności, demokracji oraz aksjologii prawa.
I, jak co tydzień, szczególnie dziękujemy za Wasze wsparcie w serwisie Patronite oraz za wszystkie darowizny, jakie przekazujecie bezpośrednio na nasze konto. To dzięki Wam działamy!
Przeczytaj też: Rządzi nami afekt. Koalicja 15 X rok po wyborach