Zima 2024, nr 4

Zamów

Konrad Ciesiołkiewicz wybrany na członka Państwowej Komisji do spraw Pedofilii

Konrad Ciesiołkiewicz podczas prezentacji książki „Twarze polskiej radykalizacji”. Warszawa, 3 kwietnia 2023 r. Fot. Komitet Dialogu Społecznego KIG

Konrad Ciesiołkiewicz jest doktorem nauk społecznych, prezesem Fundacji Orange, a także członkiem Zespołu Laboratorium „Więzi”. Wraz z nim do komisji powołana została Katarzyna Komoniewska, adwokatka i specjalistka prawa kanonicznego.

13 września podczas sesji głosowań na 17. posiedzeniu Sejmu posłanki i posłowie zdecydowali o powołaniu Konrada Ciesiołkiewicza i Katarzynę Komoniewską na członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.

Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Konrad Ciesiołkiewicz jest doktorem nauk społecznych. Studiował politologię, w tym chrześcijańskie nauki społeczne, psychologię i zarządzanie. Jest prezesem Fundacji Orange, przewodniczącym Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej i członkiem Zespołu Laboratorium „Więzi”, gdzie w latach 2020-2022 pełnił rolę współkoordynatora projektu Oczyszczalnia.

Był także redaktorem publikacji „Twarze polskiej radykalizacji”, wydanej wspólnie przez Laboratorium „Więzi” i Komitet Dialogu Społecznego KIG. Ma doświadczenie pracy i zaangażowania w trzecim sektorze, w rządzie i biznesie. Laureat Nagrody im. Janusza Korczaka w 2023 roku. Mąż i tata dwójki dzieci. Więcej informacji o autorze na jego stronie internetowej.

Konrad Ciesiołkiewicz i Magdalena Bigaj byli gośćmi podcastu Bartosza Bartosika, poświęconego prawom dziecka w Polsce

Katarzyna Komoniewska jest adwokatką, absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pracowała w Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach, a także prowadzi kancelarię adwokacką w Będzinie. Jest wpisana na listę stałych adwokatów Sądu Biskupiego w Sosnowcu, jako adwokat zatwierdzony do sprawy ad causam ma prawo reprezentować strony na terenie całego kraju.

Czym jest Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15

Komisja została powołana do życia na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. Powstała „dla ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych” i „mając na względzie ich ból, poczucie osamotnienia oraz traumatyczne przeżycia, które oddziałują również w ich dorosłym życiu; uwzględniając powinność uczynienia zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości; jako wyraz przekonania, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci mimo upływu lat nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu”. 

Do zadań komisji należy:

–  zawiadamianie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa;

– zawiadamianie prokuratury o podejrzeniu niezawiadomienia (prokuratury) przez osoby, które mają wiedzę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa;

– monitorowanie działań w danej sprawie podejmowanych przez organy publiczne i inne podmioty;

– wydawanie postanowień o wpisie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym osoby wskazanej jako sprawca dla spraw przedawnionych;

– interwencja i wspieranie osób poszkodowanych;

– badanie sposobu reagowania organów państwa, organizacji i innych podmiotów;

– przekazywanie władzom organizacji i podmiotów informacji;

– identyfikacja problemów pojawiających się w praktyce ścigania i karania sprawców;

– występowanie do właściwych podmiotów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany prawa; opiniowanie aktów prawnych;

– występowanie o podejmowanie działań, które zwiększą ochronę prawną dzieci przed przestępczością seksualną, objęcie pomocą i wsparciem pokrzywdzonych;

– prowadzenie działań edukacyjnych i kampanii informacyjnych;

– współdziałanie i wspieranie przedsięwzięć społecznych;

Wesprzyj Więź

– opracowywanie raportów Państwowej Komisji z wnioskami i rekomendacjami dla organów, organizacji i innych podmiotów.

Pierwszym przewodniczącym komisji był w latach 2020-2023 Błażej Kmieciak. 7 grudnia 2023 r. Sejm powołał do pełnienia tej roli Karolinę Bućko.

Przeczytaj też: Jak biskup Dzięga w Sandomierzu pod dywan zamiatał

Podziel się

1
1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.