Jest teolożką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny, współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Katarzyna Kowalska NDS została właśnie pierwszą wiceprzewodniczącą zarządu ICCJ (Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów).
Przewodniczącym Rady został wybrany rabin David F. Sandmel z USA. Drugim wiceprzewodniczącym (decydowała liczba głosów) został Benjamin Kamine, także z USA.
S. dr Kowalska urodziła się w roku 1976. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Jest teolożką katolicką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Sześć lat studiowała w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Mieszkała w Izraelu. Wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Członkini krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Mieszka w Warszawie.
Jest pierwszą kobietą, która od maja 2023 r. stoi na czele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Żydowskim współprzewodniczącym Rady jest prof. Stanisław Krajewski.
W listopadzie 2022 r. siostra Kowalska tłumaczyła w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”, że „dialog międzyreligijny to nie tworzenie dokumentów, a sposób bycia”. „Dzisiaj w wielu krajach większość osób zaangażowanych w dialog międzyreligijny to kobiety, podczas gdy plakaty reklamujące wielkie wydarzenia międzyreligijne pokazują głównie starszych mężczyzn w strojach duchownych” – zwracała uwagę.
Przeczytaj też: Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję nad wiarą
DJ