Fudamentalna niepewność, z którą mierzymy się dziś, nie jest dzieckiem nowoczesności. Teraz mniej skuteczne stały się różne formy jej kamuflażu – mówi Tomasz Stawiszyński w premierowym podcaście „Pytania na marginesach”.
Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych
Czy jesteśmy gotowi do życia w świecie, w którym niepewność zadomowiła się na stałe? Dlaczego straciliśmy wiarę w naukę i nasze panowanie nad przyrodą? Czemu religia i jej mutacje – mimo zapowiedzi filozofów – nie znikają? Czy niepewność może stać się współczesną cnotą?
W pierwszym odcinku podcastu „Pytania na marginesach” Karol Grabias rozmawia z Tomaszem Stawiszyńskim – eseistą, filozofem, autorem audycji radiowych i książek, w tym „Reguł na czas chaosu”.
– W świetle mnożących się niepewności potrzebna jest nam nowa, pogłębiona refleksja etyczna. W zastępstwie mamy na razie rozhisteryzowany moralizm, dowody moralnej wyższości, różne formy szantażu i utożsamościowienie postaw etycznych. Coraz częściej przypisujemy do tożsamości grupowej zestawy poglądów, które w tej domenie wszyscy muszą bezkrytycznie wyznawać – mówi Tomasz Stawiszyński.
Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.
Przeczytaj też: Oświecenie jako źródło cierpień