Zima 2024, nr 4

Zamów

Co dalej z Drogą Synodalną? Poważny kryzys na linii Watykan – Kościół w Niemczech

Abp Víctor Manuel Fernández podczas inauguracji posługi w archidiecezji La Plata, 2018. Fot. Arzobispado de La Plata

Watykańscy kardynałowie domagają się odwołania głosowania nad utworzeniem Komisji Synodalnej dla Kościoła w Niemczech.

Stolica Apostolska stanowczo oczekuje wstrzymania utworzenia Komisji Synodalnej dla Kościoła katolickiego w Niemczech. Przedstawiciele Kurii Rzymskiej zażądali w liście do niemieckich biskupów odwołania planowanego głosowania w tej sprawie. Rzecznik niemieckiego episkopatu potwierdził, że głosowanie zostało usunięte z porządku obrad wiosennej sesji plenarnej biskupów, która rozpoczyna się dziś, 19 lutego, w Augsburgu.

Prefekci Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor M. Fernández, i Dykasterii ds. Biskupów, kard. Robert F. Prevost, oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin w datowanym na 16 lutego liście wyraźnie piszą o możliwości zerwania rozmów między Rzymem a Kościołem w Niemczech.

Przypominają oni, że podczas ostatniej wizyty ad limina wspólnie uzgodniono, że: „kwestie eklezjologiczne, którymi zajmuje się Droga Synodalna, w tym temat ponaddiecezjalnego organu doradczego i decyzyjnego, zostaną omówione bardziej szczegółowo podczas następnego spotkania przedstawicieli Kurii Rzymskiej i Konferencji Episkopatu Niemiec. Jeśli statut Komisji Synodalnej zostanie przyjęty przed tym spotkaniem, pojawi się pytanie o sens tego spotkania, a także, bardziej ogólnie, sens trwającego dialogu”.

Kardynałowie podkreślają, że ich list został zatwierdzony przez papieża Franciszka, a Watykan wielokrotnie ostrzegał niemieckich biskupów przed powołaniem nowego organu.

„Zatwierdzenie statutów Komisji Synodalnej byłoby zatem sprzeczne z instrukcjami Stolicy Apostolskiej wydanymi ze specjalnego mandatu Ojca Świętego i po raz kolejny postawiłoby go przed faktem dokonanym”. Ponadto taka Komisja nie jest przewidziana przez obowiązujące prawo kanoniczne, a zatem uchwała niemieckiego episkopatu w tym zakresie byłaby nieważna.

Kardynałowie piszą, że również statut Konferencji Episkopatu Niemiec nie daje podstaw do powołania nowego organu, a wewnątrz Stowarzyszenia Niemieckich Diecezji (VDD), czyli na płaszczyźnie prawa cywilnego, zabrakło koniecznej jednomyślnej decyzji, ponieważ na współfinansowanie komisji synodalnej nie wyrazili zgody ordynariusze Eichstätt, Pasawy, Ratyzbony i Kolonii. Biskupi Gregor Maria Hanke OSB, Stefan Oster SDB, Rudolf Voderholzer oraz kard. Rainer Maria Woelki już latem ubiegłego roku powoływali się na ważniejszą jedność z Kościołem powszechnym.

Tymczasem Centralny Komitet Katolików Niemieckich wezwał biskupów do głosowania nad powołaniem komisji na rozpoczynającej się właśnie w Augsburgu sesji plenarnej i do „nieblokowania koniecznych reform”.

Wesprzyj Więź

Dziś rano bardzo stanowczo wypowiedział się w tej sprawie także kardynał Christoph Schönborn OP, metropolita Wiednia. W wywiadzie dla teologicznego czasopisma „Communio” stwierdził: „Stawką jest sedno tożsamości Kościoła katolickiego. Niemieccy biskupi muszą poważnie zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcą opuścić komunię z papieżem i pod jego przewodnictwem, czy też raczej chcą je lojalnie zaakceptować”. Zdaniem wiedeńskiego kardynała, „odmowa ustąpienia byłaby obstinatio – wyraźną oznaką schizmy, której nikt nie może chcieć”.

Centralny Komitet Katolików Niemieckich oraz większość niemieckich biskupów chcą utworzyć wpierw wspólną Komisję Synodalną, która z kolei ma przygotować fundamenty dla Rady Synodalnej jako organu decyzyjnego w Kościele w Niemczech.

Przeczytaj też: Zrozumieć niemiecką Drogę Synodalną

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.