Niech europejscy przywódcy nie zapominają o tragediach wojen światowych z ubiegłego wieku, niech będzie bronione prawo międzynarodowe, niepodległość i suwerenność terytorialna każdego państwa – pisze prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Zaostrza się napięcie między Rosją a Ukrainą. Rosjanie zgromadzili ponad sto tys. żołnierzy na granicy. Kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zagroził Rosji sankcjami w przypadku agresji wobec sąsiada.
Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiego ataku wezwało dziś wspólnotę międzynarodową prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii.
„Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy, wyrażając głos biskupów kontynentu europejskiego, w tym dramatycznym momencie napięcia wokół Ukrainy pragnie wyrazić swoją bliskość Kościołom, które są na Ukrainie, i całemu jej narodowi, oraz zaprasza wspólnotę międzynarodową do wsparcia tego kraju w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej” – napisali autorzy tekstu.
Powtórzyli też wezwanie papieża Franciszka, by kryzys przezwyciężyć „przez poważny dialog międzynarodowy, a nie za pomocą broni”. „Również my, jako pasterze kontynentu europejskiego, pragniemy zaapelować do przywódców narodów, aby nie zapomnieli o tragediach wojen światowych z ubiegłego wieku i aby było bronione prawo międzynarodowe, niepodległość i suwerenność terytorialna każdego państwa” – czytamy.
„W tym niezwykle delikatnym momencie, prosimy chrześcijan o modlitwę o dar pokoju na Ukrainie, aby odpowiedzialni byli «zarażeni dobrem pokoju» i aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu” – zaznacza prezydium CCEE.
Dziś skończyły się dwudniowe konsultacje między prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle. Duda napisał na Twitterze, że „Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy”, która „może liczyć na wsparcie naszego kraju”.
Przeczytaj też: Rozejm, pojednanie, pokój – Rosja i Ukraina
KAI, DJ