Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy kulturalnej Polski i Litwy nagrody otrzymali: dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, założyciel Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski, tłumacz i pedagog Eduardas Piurko oraz pisarka Kristina Sabaliauskaitė.
3 maja w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Obojga Narodów. Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy kulturalnej narodów polskiego i litewskiego przyznało Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Litwy. Uroczystość poprowadziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Laureatami nagrody zostali historyk, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, założyciel i prezes Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski, tłumacz i pedagog Eduardas Piurko oraz pisarka i historyk sztuki Kristina Sabaliauskaitė (naszą recenzję pierwszego tomu jej sagi „Silva rerum” można przeczytać tutaj).
Gosiewska zwróciła uwagę, że uroczystość odbywa się w dniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Otwieramy serca i umysły na mądrość naszych poprzedników, oświeconych patriotów. Dzisiaj my, przedstawiciele Zgromadzenia Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej, celebrujemy uroczystości upamiętniające pierwszą w Europie konstytucję i Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów – mówiła.
Jak zaznaczyła wicemarszałek Sejmu, decyzja o przyznaniu nagród „potwierdza żywotność przesłania Konstytucji 3 maja i spełnia marzenie jej autorów o – przywołując Norwida – późnych wnukach, o przyszłych kontynuatorach; o działaczach, którym dobro publiczne i wysiłek na rzecz polsko-litewskiej współpracy leży szczególnie na sercu, wskazując cele i kierunek codziennego zaangażowania”. – Nie ma bowiem państw i nie ma demokracji, która jest istotą Konstytucji 3 maja, bez udziału obywateli – podkreśliła wicemarszałek.
Nagrody Obojga Narodów Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej przyznawane są od 1999 roku. Dotychczasowi laureaci to m. in.: Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Jerzy Kłoczowski, Bohdan Cywiński, Bronys Savukynas, Mieczysław Jackiewicz, Adam Dobroński, Alfredas Bumblauskas, Dariusz Szpoper i Algimantas Degutis.
sejm.gov.pl, DJ
Przeczytaj także: Tadeusz Konwicki: Fenomen Wilna