21 lutego premierę ma książkowy debiut Jakuba Turbasy „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów”.
Współczesna architektura sakralna często budzi niechęć, poczucie rozczarowania, a co najmniej dystans. Jedynie świątynie powstałe w odległej przeszłości uznawane są za artystycznie doskonałe, dostojne i sprzyjające modlitwie. Jakub Turbasa w swojej książce, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Więź, pokazuje, że także wśród budowli sakralnych zrealizowanych w ostatnich dekadach nie brak dzieł wybitnych i w swej wymowie głębokich.
Opisując kościoły, klasztory i kaplice zaprojektowane przez architektów tej miary, co Peter Zumthor, John Pawson, Mario Botta czy Stanisław Niemczyk, autor dba o jasność i przystępność wywodu, a jednocześnie o podbudowanie go rzetelną analizą. Studia w dziedzinie architektury, doświadczenie projektowe oraz osobiste odwiedziny w opisywanych świątyniach pozwalają Turbasie odczytać symboliczne znaczenie zastosowanych w nich rozwiązań, odkryć ich odwołania do dziedzictwa minionych epok, przede wszystkim do sztuki wczesnochrześcijańskiej, a także przybliżyć motywacje towarzyszące projektantom. Zebrane w książce fotografie przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych tu kościołów słowem na wyrost.
Jakub Turbasa urodził się w 1985 roku. Skończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Studiował także na wydziale Architettura Civile na Politecnico di Milano. W latach 2008–2010 pracował w biurze projektowym Ingarden & Ewý Architekci. W latach 2009–2012 pracował na uczelni jako współprowadzący zajęcia projektowe w klasie mistrzowskiej Roberta Koniecznego (KWK Promes) na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii. Założyciel oraz główny prowadzący koła naukowego „Współczesna Architektura Sakralna” w Krakowskiej Akademii. Laureat licznych konkursów architektonicznych.
Książkę „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów” można zamówić tutaj.