Jesień 2022, nr 3

Zamów
Promocja!

Zawód: historyk

  • Oprawa: Twarda
  • Liczba stron: 640 + 36 stron ilustracji
  • Format: 160 × 230 mm
  • ISBN: 978-83-66769-32-8
  • ISBN e-book: 978-83-66769-42-7
  • Formaty e-book:mobi, epub

Spis treści

Rozdział 1 Korzenie

Rozdział 2 Dzieciństwo

Rozdział 3 Spotkania z żywą historią

Rozdział 4 Studia

Rozdział 5 Opozycja

Rozdział 6 Solidarnościowa rewolucja

Rozdział 7 Stan wojenny

Rozdział 8 Świat emigracji

Rozdział 9 W środowisku historycznym

Rozdział 10 W szarej strefie. Między legalnością a opozycją

Rozdział 11 Przełom 1989

Rozdział 12 Polityka w latach dziewięćdziesiątych

Rozdział 13 Początki badań nad PRL

Rozdział 14 Historyk prywatnie

Rozdział 15 Wokół Instytutu Pamięci Narodowej i lustracji

Rozdział 16 Cykl o Jacku Kuroniu i inne książki

Rozdział 17 Spory o historię i o politykę

Rozdział 18 Wokół polityki historycznej

Rozdział 19 Instytut Pamięci Narodowej: powrót i odwrót

Rozdział 20 W świecie nauki

Rozdział 21 Upadek

Ukraina, parę słów

Indeks

Opis książki

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Andrzej Friszke, rocznik 1956, historyk, profesor, redaktor działu historycznego „Więzi” od prawie 40 lat, członek Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 20 książek o historii Polski w XX wieku, opowiada o swoim życiu od dzieciństwa do czasów obecnych w rozmowie z młodymi historykami Janem Olaszkiem i Tomaszem Siewierskim.

Jest to opowieść o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi tego czasu – Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową i innymi. Autor opowiada o środowisku historyków, którzy rozwinęli badania nad historią PRL, warunkach ich pracy, dyskusjach i dokonaniach, nie tylko zawartych w książkach.

Ukazuje trudne problemy związane z powstawaniem Instytutu Pamięci Narodowej i spory wokół niego, w których uczestniczył przez szereg lat. To biografia autora, który przez całe życie prowadził badania naukowe, ale też był aktywny jako obywatel w ruchu walki o demokratyczną Polskę przed 1989 r., a po odzyskaniu wolności był świadkiem, a niekiedy uczestnikiem, budowania demokratycznego państwa i jego instytucji pamięci historycznej. Autor na przykładach z kilkudziesięciu lat pokazuje na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno „białe plamy”, jakie były trudności w zmaganiach z cenzurą oraz jakie są obecnie niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle „woli” rządzących.