Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

Biel z dodatkiem czerni

  • Oprawa: Miękka
  • Liczba stron: 320
  • ISBN e-book: 978-83-65424-98-3
  • Formaty e-book:PDF

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12.03 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 0 zł

Opis książki

Student fizyki i młody działacz wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Maciej Zięba, jako publicysta debiutował na łamach „Więzi” w roku 1975. Nie w głowie był mu wtedy zakon.

30 lat później z radością wydaliśmy w Bibliotece „Więzi” wywiad rzekę, jaki z Ziębą przeprowadził Tomasz Wiścicki. Przez ten czas jego rozmówca wiele dokonał. Był działaczem „Solidarności” i redaktorem „Tygodnika Solidarność” – ale przede wszystkim został zakonnikiem. Będąc już uformowanym 27-letnim mężczyzną, poddał się wymagającej formacji zakonnej. Stał się nie tylko intelektualistą w białym habicie („z dodatkiem czerni”), lecz zakonnikiem z krwi i kości. Funkcji (oficjalnych i nieoficjalnych) mu nie brakowało.

Minęło kolejne 15 lat – i oto Maćka zabrała śmierć. Próbowała już wcześniej – bezskutecznie. Skoro wyrwał się z jej ramion w roku 2019, to naiwnie wierzyłem, że wyrwał się na dłużej. Niestety…

Wznawiamy obecnie w wersji pdf „Biel z dodatkiem czerni”. Młodzi czytelnicy mogą w tej książce odnaleźć młodego Maćka Ziębę, jakiego nie znają: jego pasje, przygody i miłości. A także odkrywanie późniejszego powołania zakonnego. Warto sięgnąć po te rozmowy i spotkać Ziębę-człowieka, a nie tylko wykładowcę, publicystę, polemistę i działacza.

– Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”

 

Ojciec Maciej Zięba w wywiadzie rzece z 2005 roku opowiada o swojej drodze życiowej – przez studiowanie fizyki, działalność w opozycji lat siedemdziesiątych, nawrócenie religijne, zaangażowanie w Solidarność, aż po wstąpienie do zakonu, różnorodne formy służby dominikańskiej, podróże i przyjaźnie.