
Laudato si’ 2.0 – konferencja „Creatio continua” o duchowości, technologii i przyszłości cywilizacji
14 czerwca 2025
09:00-19:00
„Laudato si’” to list papieża Franciszka do świata. Świata traktowanego jako „nasz wspólny dom”. Czy jego następca, papież Leon XIV, podejmie jego dziedzictwo? Czy współczesny świat potrzebuje aktualizacji: LAUDATO SI’ 2.0?
„Laudato si’” to prorocza odpowiedź na wyzwania, które papież przewidział. Na niszczenie środowiska – zewnętrznego i wewnętrznego (duchowego) przez chciwość i niekontrolowaną technologię.
Konferencja „Creatio continua” chce budować integralną ekologię, łączącą nas ponownie ze stworzeniem, innymi ludźmi i Bogiem.
Dlatego 14 czerwca na specjalnej VII edycji dorocznej konferencji Creatio Continua organizowanej tym razem w Warszawie w Domu Arcybiskupów na zaproszenie nowo mianowanego arcybiskupa warszawskiego, Adriana Galbasa, zbierzemy najciekawszych intelektualistów publicznych i praktyków z Polski i z zagranicy – ponad prostymi podziałami
Gośćmi tegorocznej edycji „Creatio Continua” będą m.in.:
– Rowan Williams, były arcybiskup Canterbury
– Grzegorz Górny, współzałożyciel „Frondy”
– Andrzej Leder, psychoanalityk i filozof
– Agnieszka Romaszewska, założycielka Biełsatu
– Katarzyna Porayska-Pomsta, ekspertka ds. sztucznej inteligencji University College London
– Maria Libura, ekspertka ds. zdrowia publicznego
– John Milbank, twórca radykalnej ortodoksji
– Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista.
W czasach określonych przez papieża Franciszka jako „trzecia wojna światowa w kawałkach” w czasach, które nowy papież Leon XIV widzi jako nową „rewolucję przemysłową w dziedzinie sztucznej inteligencji, stanowiącą nowe wyzwania dla obrony ludzkiej godności, sprawiedliwości i pracy” – chcemy powrócić do „Laudato si’” i zadać temu tekstowi cztery kluczowe, palące pytania:
1. Czy możemy mieć rozumną nadzieję na porządek międzynarodowy, którego jedyną zasadą nie jest brutalna konkurencja?
2. Jakiego rodzaju polityka środowiskowa i społeczna broniąca przyrody i godności pracy jest konieczna w obecnych okolicznościach?
3. Jakiego rodzaju ludzkiej ekologii codziennego życia – ekologii umysłu – potrzebujemy, aby przeciwstawić się dominacji technokracji i uzależniających technologii niszczących zdolność trwałej uwagi? Uwagi, która jest nie tylko niezbędnym warunkiem życia obywatelskiego, ale także „naturalną modlitwą duszy”?
4. W jakiego rodzaju duchowości i teologii powinna być zakorzeniona ekologia duszy, aby była prawdziwie integralna – nie zamieniając się w kolejną ideologię lub PR-ową technikę?
Będziemy podążać za strukturą rozdziałów i logiką papieskiego listu.
Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rejestracja pod tym adresem.
Organizatorami konferencji są Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Partnerem merytorycznym konferencji jest „Więź”, która realizuje w Polsce projekt „Misuse of Religion ans Building Resilience”.
Szczegółowy program tutaj.