Jesień 2021, nr 3

Zamów

Pogłębić wiarę, by działać. Maciej Święcicki i stulecie Iuventus Christiana

Mojemu ojcu, Maciejowi Święcickiemu, zależało na tym, żeby misja stowarzyszenia Iuventus, czyli kształcenie mocnych intelektualnie, głęboko wierzących i aktywnych w sensie apostolskim młodych, nie została zapomniana.

Znakomity pretekst. Nagroda Specjalna Polin dla Zbigniewa Nosowskiego

Za pomocą Nagrody Specjalnej Muzeum Polin honoruje ludzi, których zasługi w ochronie pamięci o historii polskich Żydów są tak wielkie, że nie sposób ująć je w pewne ramy.

„To była ręka Boga”. Sorrentino nigdy nie był bardziej bezwstydny

W najnowszym filmie Sorrentino jest bezwstydnie osobisty, bezwstydnie sentymentalny, bezwstydnie szczery. I odnosi zwycięstwo na każdym polu.

„Być albo nie być” według Thomasa Manna

U Manna zostaje się przy życiu nie z obawy przed tym, co będzie po śmierci, jak mniemał Hamlet, lecz z innych powodów. Może zadziałać nagłe zauroczenie albo zaciekawienie dziwnością, na dłuższą metę działa już tylko lenistwo i bierność.

Czy nawoływanie do debaty jest zakazane? Ks. Wierzbicki i godność nauczyciela akademickiego

Ks. prof. Alfred Wierzbicki nie uchybił obowiązkom pracowniczym nauczyciela akademickiego, chyba że KUL ma karty pracy, w których zakazuje polemiki z innymi pracownikami uczelni.

Jak wyjść z opozycji między katolicyzmem a nowoczesnością. Laudacja na cześć ks. Alfreda Wierzbickiego

Kościół chce nie tyle pokonać nowoczesność, aby powrócić do średniowiecza, ile uratować ją od kryzysu, zachowując i oczyszczając jej wartości.

Nuta o ślebodzie

Polska wieś pada dziś ofiarą szczególnego lęku – lęku przed wolnością. Mówi się: jeśli będzie wolność, wieś ogarnie anarchia; jeśli będzie wolność, chłop popadnie w biedę; jeśli będzie wolność, do reszty znikną dobre obyczaje.

Niemy głos mizara w Bohonikach

Księża z kościoła św. Brygidy w Gdańsku zorganizowali mszę „w intencji obrońców naszych granic”, i obawiam się, że nie są wyjątkiem. Naprawdę powinniśmy odpychać od siebie migrantów? A co z sumieniem?

Polska
Prawa człowieka nie mają koloru skóry czy paszportu, nie ulatniają się na granicy

Nikt nie uchylił w Polsce przepisów zobowiązujących władze publiczne do ochrony życia i zdrowia tych, którzy znaleźli się na terytorium Polski, nawet jeżeli uczynili to nielegalnie.

Włodzimierz Wróbel
+ Pokaż więcej
Wiara
Bp Czaja: Kościół w Polsce jest zasiedziały, króluje zasada „jakoś to będzie”

Ludzie Kościoła są pełni obaw i lęków. Wielu z nas stało się deistami. Bóg jest na wysokim niebie, musimy więc sami wszystkiemu zaradzić, a to się nie udaje. Żyjemy w stresie, wtedy najłatwiej jest bronić oblężonej twierdzy – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Andrzej Czaja.

Marcin Przeciszewski
+ Pokaż więcej
Kultura
Czesław Miłosz i rana pamięci

Miał świadomość, że przyszedł na świat jako dziecko klęski, że dziedziczy zbiorowe nieszczęście, duchowe produkty rozpadu tego, co było niegdyś wielkie jako organizm państwowy, ale co w dawnej świetności nigdy już na arenę dziejów nie wróci.

Tomasz Burek
+ Pokaż więcej
Historia
Zaufanie kontra anachroniczna autonomia, czyli instynkt Schumana i Geremka

Najlepszym sposobem służenia własnemu krajowi jest oparte na zaufaniu współdziałanie. O takiej Europie marzyli Robert Schuman i Bronisław Geremek. Kraje, które nie godzą się na tak rozumianą solidarność, same się wykluczają.

Jacek Głażewski
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Cezary Gawryś

Moim przekornym zdaniem

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info