Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Los iskry. Miłosierdzie pośród ciemności

Św. Faustyna zapisała w „Dzienniczku” słowa Jezusa z widzenia: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”. Cośmy z tą iskrą zrobili?

Kieślowski potrafił nawiązać piękny dialog ze światem. Ten dialog wciąż trwa

Pisaliśmy z Krzysztofem historie, bo mieliśmy coś do powiedzenia od siebie ludziom. Dlatego przeraża mnie, gdy słyszę, jak ktoś mówi, że musi zrobić film. Otóż nie musisz! Możesz – mówi Krzysztof Piesiewicz.

Nie żyje książę Filip. Nastał koniec pewnej epoki

Mąż Elżbiety II przeżył powstanie i upadek faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ośmiu papieży, dziewięciu anglikańskich arcybiskupów Canterbury, zimną wojnę, upadek ZSRR, Brexit i prezydenturę Donalda Trumpa.

„Nagle łopata napotyka na coś twardego”. Jak odnaleziono Archiwum Ringelbluma

W pudełku jest autoportret wykonany tuż przed śmiercią. Gela Seksztajn nie przypomina już uśmiechniętej dziewczyny z przedwojennej fotografii. Zniknęła tamta radosna energia i łagodny uśmiech. W jej poważnym spojrzeniu odbijają się mroczne obrazy, które widziała w ostatnich miesiącach.

Oszczerstwo krwi – sprawa aktualna?

Oficjalne oświadczenia płynące z Watykanu są jednoznaczne: „nigdy nie było żydowskiego mordu rytualnego”. Jednak nie wszyscy katolicy są o tym przekonani.

Wystrój Grobu Pańskiego obrażający osoby LGBT to profanacja

W Kościele walczy się z tęczową aureolą u Matki Bożej, dlaczego jednak nie ma reakcji na obrzydliwe wykorzystywanie przestrzeni sakralnej do przemycania lęków i nadużyć niektórych duchownych?

Rysunek na szkle Krzysztofa Krawczyka. Zamiast pożegnania idola dzieciństwa

Problem z oceną wartości muzycznej jego piosenek wynika z ulegania skrajnościom: dla jednych Krawczyk to „wielki artysta”, dla innych „król kiczu”. Tyle że on był jednocześnie i jednym, i drugim.

Błogosławiony czas kryzysu. Jesteśmy dziś jako Kościół do naga rozebrani przed światem

Bóg objawia się, gdy kochamy. A tego nam pandemia nie odebrała – mówią Monika i diakon Marcin Gajdowie.

Polska
Jak się rodził polski nowoczesny antysemityzm

Dopóki zarówno Żydów, jak i chłopów łączyło porównywalne ubóstwo i brak wpływów, dopóty uprzedzenia dzieliły te dwie grupy, bynajmniej jednak nie musiały rodzić nienawiści. 

Brian Porter-Szűcs
+ Pokaż więcej
Wiara
Franciszek: Z ruin naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki

Jezus żyje. Tu i teraz. Idzie z tobą każdego dnia, jest z tobą w próbie, przez którą przechodzisz, w marzeniach, które nosisz w sobie. Otwiera nowe drogi tam, gdzie zdaje ci się, że ich nie ma, popycha cię, byś szedł pod prąd opłakiwania i zniechęcenia.

Franciszek
+ Pokaż więcej
Kultura
Chrystus z San Berillo

Usiadłem w konfesjonale i jako pierwsza uklękła kobieta. Zdążyła powiedzieć „Jestem prostytutką” i się rozpłakała. Płakała przez godzinę albo i dłużej. Całą wieczność. Kiedy przestała, nic innego nie przyszło mi do głowy, jak nakreślić nad jej głową znak krzyża. I powiedzieć, że ją rozgrzeszam…

Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info