
Los iskry. Miłosierdzie pośród ciemności
Św. Faustyny zapisała w „Dzienniczku” słowa Jezusa z widzenia: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”. Cośmy z tą iskrą zrobili?
Ks. Andrzej Draguła
Kieślowski potrafił nawiązać piękny dialog ze światem. Ten dialog wciąż trwa
Pisaliśmy z Krzysztofem historie, bo mieliśmy coś do powiedzenia od siebie ludziom. Dlatego przeraża mnie, gdy słyszę, jak ktoś mówi, że musi zrobić film. Otóż nie musisz! Możesz – mówi Krzysztof Piesiewicz.
Mikołaj Jazdon
Nie żyje książę Filip. Nastał koniec pewnej epoki
Mąż Elżbiety II przeżył powstanie i upadek faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ośmiu papieży, dziewięciu anglikańskich arcybiskupów Canterbury, zimną wojnę, upadek ZSRR, Brexit i prezydenturę Donalda Trumpa.
Łukasz Kobeszko
„Nagle łopata napotyka na coś twardego”. Jak odnaleziono Archiwum Ringelbluma
W pudełku jest autoportret wykonany tuż przed śmiercią. Gela Seksztajn nie przypomina już uśmiechniętej dziewczyny z przedwojennej fotografii. Zniknęła tamta radosna energia i łagodny uśmiech. W jej poważnym spojrzeniu odbijają się mroczne obrazy, które widziała w ostatnich miesiącach.
Monika Libicka
Oszczerstwo krwi – sprawa aktualna?
Oficjalne oświadczenia płynące z Watykanu są jednoznaczne: „nigdy nie było żydowskiego mordu rytualnego”. Jednak nie wszyscy katolicy są o tym przekonani.
Stanisław Krajewski
Wystrój Grobu Pańskiego obrażający osoby LGBT to profanacja
W Kościele walczy się z tęczową aureolą u Matki Bożej, dlaczego jednak nie ma reakcji na obrzydliwe wykorzystywanie przestrzeni sakralnej do przemycania lęków i nadużyć niektórych duchownych?
Dariusz Piórkowski SJ
Rysunek na szkle Krzysztofa Krawczyka. Zamiast pożegnania idola dzieciństwa
Problem z oceną wartości muzycznej jego piosenek wynika z ulegania skrajnościom: dla jednych Krawczyk to „wielki artysta”, dla innych „król kiczu”. Tyle że on był jednocześnie i jednym, i drugim.
Damian Jankowski
Błogosławiony czas kryzysu. Jesteśmy dziś jako Kościół do naga rozebrani przed światem
Bóg objawia się, gdy kochamy. A tego nam pandemia nie odebrała – mówią Monika i diakon Marcin Gajdowie.
Damian Jankowski
Dopóki zarówno Żydów, jak i chłopów łączyło porównywalne ubóstwo i brak wpływów, dopóty uprzedzenia dzieliły te dwie grupy, bynajmniej jednak nie musiały rodzić nienawiści.
Brian Porter-Szűcs
Jezus żyje. Tu i teraz. Idzie z tobą każdego dnia, jest z tobą w próbie, przez którą przechodzisz, w marzeniach, które nosisz w sobie. Otwiera nowe drogi tam, gdzie zdaje ci się, że ich nie ma, popycha cię, byś szedł pod prąd opłakiwania i zniechęcenia.
Franciszek
Usiadłem w konfesjonale i jako pierwsza uklękła kobieta. Zdążyła powiedzieć „Jestem prostytutką” i się rozpłakała. Płakała przez godzinę albo i dłużej. Całą wieczność. Kiedy przestała, nic innego nie przyszło mi do głowy, jak nakreślić nad jej głową znak krzyża. I powiedzieć, że ją rozgrzeszam…
Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński
Po stronie niepodległościowych i postępowych dążeń Greków stanęła cała Europa.
Łukasz Kobeszko
Bestsellery
Zobacz wszystkieBlogerzy

Zbigniew Nosowski
Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła
Mój komentarz do wszystkiego

Cezary Gawryś
Moim przekornym zdaniem

Ks. Andrzej Luter
Tezy Lutra

Bartosz Bartosik
Odgłosy peryferii