Wydawnictwo Więź, Black Friday 2023

Jesień 2023, nr 3

Zamów

W poszukiwaniu zagubionej drogi Kościoła

Podczas Forum „Obecni w Kościele” usłyszałem: „Biskupi są dla nas ważni. Gdyby tak nie było, nie bolałaby nas ich bierność i obojętność”.

Kard. Ryś: Pilnie potrzebujemy rozmowy o tym, co nas, Polaków, łączy

Uważam, że jesteśmy w stanie absolutnie krytycznym. Nie pamiętam aż tak zantagonizowanego społeczeństwa w Polsce – mówi „Gazecie Wyborczej” kard. Grzegorz Ryś.

Terrence Malick: nudziarski kaznodzieja czy mistyk?

Dziś 80. urodziny Terrence’a Malicka. W swoich filmach stawia on pytania o Boga, sens życia i pochodzenie zła. Nawet jeśli odpowiedzi okazują się niepełne, duchowa ścieżka Malicka zasługuje na dostrzeżenie.

Partia Razem ma rację. Potrzebujemy pracować krócej i godniej

Poza pojedynczymi przypadkami los pracowników w Polsce jest losem chomika na kołowrotku. Pora temu mechanizmowi włożyć kij w szprychy.

Cichanouska: Przyszłość Białorusi jest w Europie

Dlatego będziemy dążyć do uzyskania oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej – mówi „Kulturze Liberalnej” Swiatłana Cichanouska.

Vivian Maier: Pani Ptak to wyborna fotografka

Wszędzie, gdzie pracowała jako niania, powtarzał się ten sam scenariusz. Kiedy nie czuła osobistej więzi z pracodawcami, zamykała się w sobie i nie ujawniała fotograficznej pasji.

Irlandia „wstaje z kolan”, zaś my „tkwimy w uniżonej pozie”? A jeśli to nie takie proste?

Nowa książka Marty Abramowicz skupia, niczym w szkiełkach kalejdoskopu, burzliwy portret katolicyzmu w Irlandii. I próbuje skonfrontować irlandzkie życie społeczne z polskim.

Dziesięć pytań Agnieszki Holland

Dziś 75. urodziny Agnieszki Holland. „Reżyserka skutecznie budzi nas ze snu konsumenta kultury” – pisała Katarzyna Mąka-Malatyńska w książce „Ludzie polskiego kina. Agnieszka Holland”.

Polska
Bez słuchania nie ma wspólnoty. Polska polityka jak synodalność

Dialog to nie polemika, z której ktoś wychodzi zwycięzcą. Dialog to proces zmiany, która zachodzi w jego uczestnikach pod wpływem doświadczenia spotkania, słuchania i rozmowy.

Bartosz Bartosik
+ Pokaż więcej
Europa
Ideowy kibucnik, który czyta Mickiewicza na pustyni. Alex Dancyg porwany przez Hamas

Alex! Gdziekolwiek jesteś, wierzę, że to czytasz i wrócisz. Przecież musimy spotkać się jeszcze na Twoim edukacyjnym szlaku w Polsce, gdzie pokazujesz młodym Izraelczykom ich związek z Polską.

Wiesław Dawidowski OSA
+ Pokaż więcej
Wiara
Na wieczną nagrodę niekoniecznie zasłużą ci, którzy potrafią snuć piękne opowieści o wierze

Ale też same łzy wzruszenia, litościwe spojrzenie – to za mało. Kto kocha naprawdę, otworzy swe serce przed głodnym, chorym, więźniem, przybyszem i zaradzi konkretnie jego potrzebom.

Bp Damian Muskus OFM
+ Pokaż więcej
Kultura
Huelle: Literatura powinna bronić swojej autonomii

Nie żyje Paweł Huelle. „Pisarz jest dzieckiem swojej epoki. Pytania musi postawić w konkretnym miejscu i określonej chwili. Wszelkie sztuczne ucieczki kończą się zazwyczaj katastrofą” – mówił w 1991 r.

Więź.pl
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Półprzewodnik po nocy ciemnej

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Ks. Andrzej Luter

Tezy Lutra

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info