Jesień 2021, nr 3

Zamów

„Wszystkie nasze strachy” to najbardziej duchowy polski film od lat. Wybuchną o niego awantury

Film Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta może przyczynić się do dialogu między katolikami a osobami LGBT. Stanie się to jednak tylko wtedy, gdy obejrzymy go z otwartą głową i bez obciążenia bieżącą polityką.

Pulsujące konwencje „Hiacynta”, czyli co potrafi kino gatunkowe

Najnowszy film Piotra Domalewskiego jest „ważny”, „potrzebny” i najpewniej „wywoła dyskusje”, ale przede wszystkim naprawdę świetnie się go ogląda.

Czy po tym, co zrobił Paweł M., ja i ty możemy uważać, że Ewangelia to prawda?

Nie można winić osób wykorzystanych przez dominikanina za to, że nie umiały się rozprawić z jego teologicznymi aberracjami.

Głos tego milczenia wzmacnia nasze serca. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”

Barbara Sadowska podeszła do otwartej trumny, uśmiechnęła się do syna i zaczęła wkładać drobiazgi do środka. Wyprawiała go jak na długą wycieczkę w nieznane.

O możliwości zbawienia ateistycznego

Zbawienie zaproponowane przez Luca Ferry’ego utożsamione jest z przekraczaniem siebie w gestach miłości, poświęcenia, wierności, zaufania – na tym polega transcendencja w immanencji. Ale czy rzeczywiście jedynym sposobem „zbawiania” siebie jest pozostawianie dobra w innych?

Jak opowiadać historię ludową?

Zwrot badaczy i czytelników w kierunku zwykłych ludzi – już nie stowarzyszeń czy ruchów politycznych, ale codzienności właśnie – jest elementem większej zmiany kulturowej, która zakłada zakwestionowanie roli elit, a także lekceważenie instytucji życia społecznego. Dyskutują: Piotr Guzowski, Dobrochna Kałwa, Adam Leszczyński oraz Andrzej Friszke i Grzegorz Pac („Więź”).

Prymas Wyszyński a „komunizm nacjonalistyczny” 1956–1957

Dyskutują: Michał Białkowski, Andrzej Friszke i Paweł Skibiński oraz Zbigniew Nosowski.

Synodalność: musisz iść przez to, czym nie jesteś

Ustrój Kościoła jest nie tyle hierarchiczny, ile synodalny. Do takiej właśnie konstatacji mógł dojść w pewnym momencie papież Franciszek. Proces synodalny przez niego zainicjowany może być częścią ruchu, który wprost przenicuje eklezjologię, struktury kościelne i prawo kanoniczne.

Polska
Meduza przy polsko-białoruskiej granicy

Czy będę mógł dziś spokojnie pójść do kościoła i pomodlić się za biednych, opuszczonych i głodujących, zapomniawszy o kobiecie, która patrzy przez kolczaste zasieki?

Ks. Andrzej Muszala
+ Pokaż więcej
Wiara
Dominikańska mañana

Co sprawiło, że powstała ta komisja i powstał ten raport? Determinacja prowincjała, skruszone dominikańskie serca, czy fakt, że poszłyśmy do prokuratury, a potem ujawniłyśmy sprawę w mediach? – pyta Weronika, skrzywdzona przez Pawła M.

Paulina Guzik
+ Pokaż więcej
Historia
Banda Rakowskiego. Początki tygodnika „Polityka”

Bez Mieczysława Rakowskiego taka konstelacja personalna, jaka uformowała się w „Polityce”, nie byłaby możliwa – kierownictwo partii nikomu innemu by na to nie pozwoliło.

Michał Przeperski
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Cezary Gawryś

Moim przekornym zdaniem

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info