Lato 2021, nr 2

Zamów

Nikt by się do Niej nie ośmielił powiedzieć „trzeba anulować, bo przegramy”

Olga Krzyżanowska dbała o godność debaty sejmowej. Uważała się za jej narzędzie. Procedura była dla Niej sexy, bo służyła wartościom, wspólnocie obywatelskiej i narodowej.

Potrzebny plan awaryjny dla pracowników sektora wydobywczo-energetycznego

Czy obecne działania są wystarczające, by zabezpieczyć miejsca pracy, długoletni rozwój społeczny i gospodarczy regionów dotychczas opartych na wydobyciu węgla oraz realizację celów klimatycznych? List otwarty związkowców, działaczy pozarządowych i ekspertów.

Rok 1990. To wtedy rodziła się Europa, jaką znamy dziś

Naszą pamięć o upadku komunizmu zdominowały wydarzenia 1989 roku. Wspominamy okrągły stół w Polsce, „bałtycki łańcuch”, upadek muru berlińskiego czy aksamitną rewolucję w Czechosłowacji. Tymczasem wiele kluczowych wydarzeń rozegrało się w kolejnym roku.

O. Kozacki: Dariusz Godawa żył obok zasad zakonu, ale nie zauważyłem krzywdy dzieci

Nie wiem, czy jego finanse są przejrzyste, ani czy procent, który idzie na jego utrzymanie z datków to przesada. Nie dostrzegłem krzywdy dzieci. Istotne było jego nieposłuszeństwo i to jest powód jego wydalenia – mówi o. Paweł Kozacki, prowincjał dominikanów.

Śląskość i polskość. Czy Szczepan Twardoch nie może być Polakiem w sensie obywatelskim?

To jest zaskakujący paradoks: Szczepan Twardoch, publicysta „Gazety Wyborczej”, inspirator środowisk liberalnych, jest w istocie swych poglądów kontynuatorem myśli endeckiej.

Orbán: Nigdy nie będziemy chcieli takiego rozdziału Kościoła od państwa, jak na Zachodzie

My jesteśmy zdecydowanie przeciwko migracji, a Kościół katolicki ma swoje stanowisko. Z tego można łatwo skonstruować opowieść, że Ojciec Święty i premier Węgier się „nie rozumieją”, „nie zgadzają się”, jak również – że „nie chcą się widzieć” – mówi premier Węgier Viktor Orbán w rozmowie chorwackiego tygodnika katolickiego „Glas Koncila”.

Nieuprzywilejowane

Coraz trudniej ocalić wiarę w to, że kultura, w której funkcjonujemy, pomaga kobiecie w budowaniu wiary we własne kompetencje.

Kulisy rezygnacji kard. Reinharda Marxa

Przed złożeniem rezygnacji przez metropolitę Monachium pojawiały się poważne zarzuty, dotyczące głównie jego zaniedbań w poprzedniej diecezji – Trewirze.

Wiara
Tradycjonaliści. „Nadzwyczajna forma” katolicyzmu czy jego odłam?

W różnorodnym Kościele powszechnym jest miejsce dla konserwatystów, liberałów, wspólnot charyzmatycznych, neokatechumenalnych i innych. Jest też „nawa” dla tzw. tradycjonalistów.

Michał Jóźwiak
+ Pokaż więcej
Kultura
Niemiejsca i nieczas Adama Wodnickiego

Powracając do odległych przeżyć, odczuwał ich nierealność, pisząc, że ma wrażenie, iż wydarzyły się w innym życiu. I choć pragnął oddawać je jak najwierniej, miał świadomość, że są tą cząstką prawdy, która była światłem dawno zgasłej gwiazdy.

Monika Mellerowska
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info