Lato 2021, nr 2

Zamów

We Francji imigranci byli zapewniani, że są dziećmi Republiki. Przekonali się, że tak nie jest

Trudno dziś wskazać państwo, którego politykę imigracyjną można by tylko chwalić. W modelu brytyjskim zostawia się wspólnoty imigranckie, pozwalając na kultywowanie ich kultury. Na drugim biegunie jest model francuski, asymilacyjny. Oba pełne są niedoskonałości – mówi Ludwika Włodek, autorka książki „Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji”.

Nakam znaczy mściciel

Zatrujemy wodociągi wielkich niemieckich miast – oznajmia Aba. – Berlin, Monachium, Norymberga. – Żydów od średniowiecza oskarżano o zatruwanie studni! Naprawdę chcesz to zrobić? – pyta któryś z „Azjatów”.

Odzyskiwanie lewicy. O książce „Państwo czy rewolucja”

Andrzej Friszke przyzwyczaił nas w swoich książkach, że przyjmuje perspektywę przezroczystego kronikarza-rekonstruktora. Tę optykę w „Państwie czy rewolucji” porzucił. Odbyło się to z wielką korzyścią dla narracji.

Pomnikowy wariat

Wyobrażam sobie, jak musiał się czuć w ostatnich godzinach życia, sam wśród tłumu Żydów, których nienawidził. Tylko dlaczego z trzech tysięcy mieszkańców Olkusza zamordowanych w Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1942 roku jedynie on dostąpił zaszczytu, by jego nazwisko zostało wyryte na pomniku?

Franciszek: Jest coś gorszego niż kryzys – tragedia jego zmarnowania

Jeśli nie będziemy dbać o siebie nawzajem, zaczynając od najmniejszych, od najbardziej dotkniętych, włączając w to stworzenie, nie uda się nam uleczyć świata – mówi papież Franciszek w najnowszym wywiadzie rzece „Świat jutra”.

Trafne sądy, niespełnione proroctwa. Władysława Studnickiego geopolityczne refleksje nad utratą Kresów

„Polska za linią Curzona” to książka nierówna. Jej autor porusza w powierzchowny sposób zbyt wiele wątków wymagających pogłębionych studiów.

Profesor Henryk Samsonowicz – uczony, Polak i Europejczyk

Akademickie środowisko historyków polskich żegna tego, który przez długie lata był jego najbardziej prominentnym przedstawicielem.

Franciszek do kard. Marxa: Musimy wziąć odpowiedzialność, milczenie kończy się fiaskiem

Punktem wyjścia z obecnego kryzysu jest pokorne wyznanie: popełniliśmy błąd, zgrzeszyliśmy. Nie uratują nas ani sondaże, ani potęga instytucji. Nie uratuje nas prestiż Kościoła, który ma tendencję do ukrywania swoich grzechów; nie uratuje nas siła pieniądza ani opinia mediów.

Kultura
Niemiejsca i nieczas Adama Wodnickiego

Powracając do odległych przeżyć, odczuwał ich nierealność, pisząc, że ma wrażenie, iż wydarzyły się w innym życiu. I choć pragnął oddawać je jak najwierniej, miał świadomość, że są tą cząstką prawdy, która była światłem dawno zgasłej gwiazdy.

Monika Mellerowska
+ Pokaż więcej
Historia
Koniec konfliktu oznaczał amnestię. Zmieniła to II wojna światowa

Mimo wszystkich zaniechań i połowiczności w wymierzaniu sprawiedliwości II wojna światowa miała przełomowe znaczenie z punktu widzenia tego, jak zbiorowość traktuje sprawców masowych zbrodni i ich winę.

Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info